Ha azt mondjuk, Porsche, szinte mindenki a 911-esre gondol, pedig a legendás sportautó csak az eladások hatodát adja a márkánál. Valami hasonló látható a BMW-nél is, ahol a márka nimbuszát a hátsókerék-hajtás, a benzines M-es modellek emelik igazán, de a tömegek mást választanak.
Ha általánosítani kellene, például a 2024-es adatokból az rajzolódik ki, hogy a magyar vevők sokkal inkább 4×4-es dízelt vesznek. Világviszonylatban első helyen a BMW 3-as áll (talán nem lövünk mellé, ha a céges vásárlásokat sejtjük mögötte), de mellette törnek előre az X modellek. Az X1/X2, X3/X4, X5/X6 sorozatok követik a 3-ast a toplistán.
Nem nehéz megjósolni, hogy a 2024-ben bemutatott, negyedik generációs X3-asból nagyon sok fogy majd. Valószínűleg népszerű lesz a 2,0 literes dízelmotorral, így a sorhatos benzines után ezt a modellt is próbára tettük.
Külső
Más, de azonnal látszik, hogy BMW: talán így lehet leírni az új X3 külsejét. A vonalvezetésben számomra visszaköszönt az új Ötös, de az XM és az iX jegyeivel vegyítve. Minimalista vonalvezetés és nagy karosszériafelületek jellemzik. Faragott tömb.
Nemcsak a felületek nagyok, de összességében a kasztni is. Elődjénél 34 milliméterrel hosszabb (4755 milliméter), 29 milliméterrel szélesebb (1920 milliméter), miközben 25 milliméterrel alacsonyabb (1660 milliméter) az új X3. Ezzel nagyobb, mint az első generációs BMW X5.
Megvan a BMW-kre jellemző hosszú orr, amely itt határozottan függőleges zárást kapott, miközben a sziluett rajzolata hátrafelé szűkül, emlékeztetve a Range Rover hasonló megoldására.
Az már nem meglepő, hogy az autó orrát nagy méretű vesék uralják, és az sem, hogy felárért világítás is tartozhat hozzá. Kedvenc részletem a motorháztető első részének formázása, ahol a BMW-jelnek kis árkot alakítottak ki, vagy ha úgy tetszik, a vesék felső része a motorháztető domborításában folytatódik.
Fényszóróit annyira a sarkokra tették, hogy nagyjából ugyanannyit vesznek el az oldalsó, mint a frontrészből. A LED-technikájú lámpában L alakot rajzol a nappali menetfény. Tesztautónkban a feláras mátrix-LED adaptív fényszórók szerepeltek, kiegészítve kanyarfényekkel. Ha valamilyen extra megéri az árát, akkor ez, mert pazar fénykévét vetítenek az autó elé.
Míg elöl és oldalt letisztult, hátul igazán kalandos az X3 formaterve homorításokkal, domborításokkal. Magát óriásinak mutató, de hatékonyságban nyilván minimálisat adó látványdiffúzor és tetőspoiler mutatja sportosnak, miközben látható kipufogóvéget már díszként sem kapunk. Az csak a legerősebb benzinesnek jár.
Alapesetben 18 colos kerekek kerülnek az X3-ra, de 19, 20 és 21-es felnikkel is választható. A tesztautóra M kivitelű 20 colos abroncsokat szereltek, bitang méretben, elöl 255, hátul 285 milliméter szélesek. A tesztautó az M optikai csomaggal is rendelkezik, így más a hűtőmaszk és mindkét lökhárító is.





Belső
Meglepő, de kissé nehézkesen csukódnak a zsebünkben a kulccsal gombnyomás nélkül nyíló ajtók. Érezhetően súlyos darabok, amelyeket kissé be kell csapni a pontos záráshoz.
Ami mindenkinek azonnal feltűnt, hogy a váltókar helyén van egy lavór, amely kissé furcsa első látásra. Bal oldalán találjuk a vezeték nélküli töltő felületét, míg a hátsó részén vannak a pohártartók. Furán mélyek, pl. a benzinkúton vásárolt cappucinós poharak annyira belesüllyedtek, hogy menet közben alig tudtam kiszedni.
Nemcsak ide rakhatunk italokat, de az ajtókban is kialakítottak rekeszt palackok számára, amelyek az előbbiekkel szemben igazán átgondoltak, kissé meg is vannak döntve. Az ajtózsebet egyébként több rekeszre osztották, így külön helyre kerülhetnek a kisebb-nagyobb dolgok. Kár, hogy 2025-ben a BMW-nél egy ilyen értékű autónál nem fér bele, hogy csúszásgátló, zajcsillapító szövet kerüljön a zsebekbe.
Nekem az ajtópanel műanyagja is lelombozó, ha csak nézegetni kellene, nem lenne vele gond, de ugyanebből készülnek a kilincsek is, amit elég sűrűn kell megfogni. A Volvo és a MINI egyes modelljeihez hasonlóan kötött jellegű kárpittal vonták be a műszerfal és az ajtók felső részét. Ez sokat dob az összképen. Ráadásul ez az anyag újrahasznosított poliészterből készül.
Nagyon sokat áldoztak a fényekre, hiszen hatalmas csíkok világítják be az utastér első részét, kiszálláskor pedig a fényforrás M logót vetít az autó melletti területre, vannak üdvözlő és elköszönő fények is a lámpákban. A látványosságnak jó megoldások mellett lehetett volna hasznos megoldásokat is bevetni, mondjuk megvilágítani a kilincseket belül, mert az utasok nem nagyon találtak ki az autóból. Fekete panelbe rejtették el a fekete kilincseket.
Alapfelszereltség a sportülés az X3-ashoz, annak minden jellemzőjével. Feszes tömésű, komoly oldaltámaszokkal és combtámasszal, mindkettő állítható, de ezen túl is személyre szabható a távolság, a magasság, a dőlésszög is persze. Ülésfűtés és szellőzés jár hozzá, és a kormány is melegíthető. Szabadidő-autós jellegzetességként kissé magasabban helyezkedik el a vezetőülés a padlóhoz képest, mint mondjuk egy szedánban.
Alapkivitelben úgynevezett Econeer anyag borítja az üléseket, amely másodlagos anyagok felhasználásával készül, míg a legdrágább variánsokat Merino bőrkárpitozás díszíti.
Nagy autó már az X3, így viszonylag távol ülnek egymástól az első utasok, jut hely a karoknak bőven középen és az ajtók felé is. Magamra (178 cm) beállított vezetőülés mögött elég a hely hasonló méretű utasnak, mind a lábhely, mind a fejtér kellően tágas. Nem óriási, de komfortos. A hátsó ülések is enyhén formázottak, hogy kanyarban tartsanak.





Az M-es csomag részeként sportkormányt markolhat a vezető. Ez az elem már-már komikusan vastag azokon a részeken, ahol fogni kell. Nekem jobb lenne, ha olyan átmérőjű lenne, mint alul és felül egyébként. Érintőpanelnek látszik, de mikrokapcsolós megoldásúak a kormány gombjai, mint a váltókar körüli elemek is.
Nagyon szép képet ad az egyetlen ívelt panelbe szerelt két képernyő, a vezető előtti 12,3 colos kijelző és a központi 14,9 colos érintőképernyő. Kár, hogy nem sikerült leváltani ezt a futurisztikus szögletes designt a műszereknél valami olvashatóbbra. Még jó, hogy középen kiírja sima számmal is a sebességet a rendszer. Bár a tesztautó dízel, meglepő módon alapesetben nem a fordulatszám szerepel a sebességjelző mellett, hanem a villanyautóknál szokásos power jelzést olvashatjuk, sportmódban láthatjuk a fordulatszámmérőt.
Ezen felül ott a – feláras – vetített kijelző, amelyen nemcsak a jármű sebessége jelenhet meg, de a vezetőtámogató rendszerek információs, a navigációs adatok, akár a telefonunkról érkezők is. Meglepő, hogy a BMW-nél úgy gondolták, jó az, ha a látómezőbe haszontalan dolgokat is vetítenek, pl. sport üzemmódban űrhajószerű forma veszi körbe az adatokat. Mintha csak szimulátoroznánk.
Továbbra sem vagyok jóban a BMW fedélzeti rendszereivel. Nekem meglepő, hogy csak akkor használhatom nekem tetszően az autót, ha regisztrálok egy applikációt és azzal az eszközzel csatlakozom a járműhöz. (Ismerek olyan embert, aki nem használ okostelefont, vagy ha csak kölcsönadom az autómat a páromnak, a gyerekemnek, akkor mi a helyzet?) Ha nem regisztrálok újra és újra, német nyelven indul az autó (hiába állítottam át magyarra), és mindent újra kell kalibrálni, minden indításánál, pl. a head-up display-t, az üléseket.
Ezt megoldotta a regisztráció, de kaptam mást. Többször előfordult, hogy a rendszer nem engedte használni az Android Autót teljeskörűen, csak telefonálásra és az üzenetek átadására. Előfordult, hogy percekig csak fekete képernyőt láttam. A fedélzeti rendszerben rengeteg dolgot lehet szabályozni és ezért nagyon sok különféle piktogram szerepel, amelyek aprók. Annyiban igyekeztek segíteni, hogy többféle színt adtak az elemeknek, így pl. megjegyezheted, hogy a rádió az egyik a narancs gombok közül.
A menü gyorsan reagál, a képernyő képe pazar. A tolatókamera, a 360 fokos látvány képe is elsőrangú, jól használható vezetősegéd. Ha a BMW saját navigációs rendszerét használjuk, akkor olyan – nem új, de ma is különleges – funkciót is használhatunk, mint az élőképes irányítás. A központi kijelzőn az autó orrkamerája által adott képre élőben rajzolja rá nyilakkal az útirányt a rendszer.
Szerencsére a szellőztetés és a klíma egyes funkciói valódi gombot kaptak, és a többi is állandóan elérhető a képernyőről. Érdekesség, hogy nemcsak a menüben állítható a ventilátor „teljesítménye”, de az egyes szellőzőknél is van külön szabályozó, hogy ott mekkora legyen a légáramlat tempója. Kis érintőpanelen lehet ezt szabályozni a szellőzőknél, mellé pedig azt is befolyásolhatjuk, mennyire van nyitva a rostély. Alapáron jár egyébként a háromzónás légkondicionáló az X3-ashoz.
A motorosan mozgó csomagtérajtó mögött tágas, 570 literes csomagtartó várja a holmikat. Szépen formázott rész, oldalt zsebekkel, akasztókkal, világítással, 12 voltos csatlakozással. Az ülések lehajtásával 1700 literig is bővíthető. Nem kell semmit otthon hagyni a családi nyaralásnál.
Technika
Jelenleg a BMW X3 ötféle hajtáslánccal kapható, ezek közül kettő a 2,0 literes, turbós benzinmotoron alapszik, választható 2,0 és 3,0 literes turbódízel, és elérhető egy hathengeres 3,0 literes turbós benzines is. Mindegyik kap villanymotoros támogatást különböző mértékben.
Így a két kisebb lökettérfogatú benzinesen alapuló hajtás közül a gyengébb – az indítómotor-generátorral szerelt 48 voltos hibrid – 208 lóerős, míg az erősebb 299 lovas, amely konnektorról is tölthető hibrid, itt a villanymotor a hajtásban is részt vesz. A hathengeres dízel 303 lóerős, az M50 xDrive néven futó jelenlegi benzines csúcsmodell pedig 398 LE-s.
A tesztünkben szereplő 1998 köbcentis dízelmotor maximális teljesítménye 197 LE, míg csúcsnyomatéka 400 Nm 1500-2750 főtengely-fordulat között. A mild hibrid rendszer villanymotorjának értékei 11 LE és 25 Nm. Ezzel a modell 7,7 másodperc alatt gyorsul 0‒100 km/órára. Végsebessége 215 km/óra.
Manuális váltó nincs, minden motorhoz nyolcfokozatú, automatikus váltó kapcsolódik, amelyek viszont a kormány mögötti fülekkel is kapcsolhatók. Emellett alapfelszereltségként kapja az összkerékhajtást is az X3.
Tesztautónkat az M csomag részeként sportfutómű és változó áttételű kormánymű tette sportosabbá. Alapból a futóműve elöl kettős ágyazású lengőkarra támaszkodó rugóstagra épül, míg hátul öt lengőkaros hátsó felfüggesztés vezeti a kerekeket.
Sokféle vezetéstámogató rendszer kerül a BMW X3-ba, így frontirányú ütközésre figyelmeztető, sávelhagyásra és sávváltásra figyelmeztető, sebességhatár-kijelzés és asszisztens, parkolóasszisztens tolatókamerával. Felárért további dolgokkal bővíthető az autó tudása, kerülhet bele kormányzó- és sávtartó asszisztens, aktív tempomat, és olyan parkolóasszisztens is, amikor a mobilról lehet vezérelni a parkolást.
Vezetés
Remek autó a BMW X3, mégis eléggé kettős érzésem van vele kapcsolatosan. Ha visszafogottan használom, ahogy elképzeléseim szerint egy alap X3 tulajdonosa tenné, úgy nem elég harmonikus. Túl feszes a sportos felfüggesztés, emiatt az úthibákon néha berezonál a kasztni, nem jól adagolható a fék (túlságosan harap), a váltó lassú tempónál néha ránt.
Ellenben, ha megpróbálom kihozni a maximumot, amire ez az autó, ez az összeállítás képes, akkor meglepően túlteljesít az autó. Kiemelkedően magas kanyarsebességre képes, komoly tempót lehet átvinni vele anélkül, hogy a pulzusunk megemelkedne. A fék intenzíven lassít, rövid féktávot lehet venni. Ha tapossuk a pedált, nincs gond az adagolhatósággal. A váltó ilyenkor ügyesen és gyorsan kapcsol.
Csakhogy egy ilyen mókához a motor nem tud igazán társ lenni. Egyfelől dízel, ami szűkebb tartományban él, mint egy benzines, és nem is forgatható el úgy. Másrészt az üresen 1890 kilós autóból a 197 lóerős motorteljesítmény nem farag sportmodellt, még a bal oldali váltófül hosszabb húzására feltámadó Boost móddal sem. Szóval marad a lendületből autózás, ha hajtanánk.
Hétköznapi értelemben bőven elég a motor teljesítménye, akár országúton, akár autópályán, de ahhoz meg felesleges a futómű és a gumi képessége, ami így rontja a komfortot. Pedig még így is, sok úthibát elfed a felfüggesztés, és menet közben a váltó szinte észrevétlenül dolgozik. Gondoljunk bele, hogy a BMW talán legagilisabb modelljén, az M2-n van 285 mm széles hátsó abroncs, 460 lóerő és hátsókerék-hajtás mellé. És itt is.
Viszont a kormányzás egészen remek. Minimálisan szintetikus, mert a vezetőtámogató rendszerei folyamatosan dolgoznak, de jók a visszajelzései és sportosan direkt, fokozza a vezetési élményt.
Személyre szabható az autó egyes részegységeinek működése, de választható előre kalibrált beállítás is. Így pl. sportmódban nemcsak a hajtáslánc és a kormányzás vált dinamikusabbra, de a menetstabilizáló is megengedőbb.
Ami igazán kiemelkedő, az az autó csendessége, volt, aki azt hitte, elektromos hajtású. Ha szól – az egyébként kiváló – hifi, akkor azt a minimális tompa morajlást is elnyomja, ami a motortól érkezik, a többi zaj pedig nagyon alacsony szintű. A motor orgánuma dízel létére kellemes, és nemcsak bentről, de kintről fülelve is halk.
Remekül működnek a vezetőtámogató rendszerei, a sávtartó, sebességtartó, távolságtartó rendszerek autópályán önvezetővé teszik a modellt. Egy ideig mehetünk elengedett kormánnyal, viszonylag hamar szól, hogy fogjuk meg, ha nem tesszük, akkor – ellentétben a régi rendszerekkel – nem kikapcsol és száguldhatunk, amerre épp tart az autó, hanem a vészvillogót bekapcsolva elkezd lassítani és megáll.
Az X3-as sem szereti, ha a tájat nézzük oldalt, vagy ha átlépjük a rendszer által vélt maximális sebességet, de csak visszafogottan jelez ilyenkor, nem kerget az őrületbe. Így aztán barátságos társ a hosszú utazások során.
Költségek
23 374 000 forint a BMW X3 alapára 2,0 literes dízelmotorral, amelyet a tesztautóban több mint hatmillió forintnyi extra növelt. Több más között olyan tételek emelték az árat, mint az Arctic Race fényezés 386 ezer forintért, a 20-as keréktárcsák 478 ezerért, az üvegtető 574 ezerért, de az M-esítésre is elment 1,4 millió. Utóbbiban olyan tételek szerepelnek mint M Sport futómű, M bőrkormány, M antracit tetőkárpit, M Sport külső elemek, M Sport belső elemek. A jelenlegi csúcsmodell, az M50 32,6 milliós árral szerepel az árlistán.
Hivatalosan 5,8-6,5 liter között alakul a modell WLTP-szabvány szerint fogyasztása. Nekünk az együtt töltött hét után ennél magasabb érték adódott, 7,6 litert mértünk, amire a széles abroncs és az átlagosnál sportosabb vezetési stílus is magyarázat lehet.
BMW X3 20d xDrive és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Mercedes-Benz GLC 220 d 4 Matic (197 LE + 23 LE) | 23 916 000 |
Audi Q5 40 TDI quattro S tronic (204 LE) | 23 671 190 |
Volvo XC60 B5 AWD Aut (250 LE) ‒ benzines | 21 430 000 |
BMW X3 20d xDrive (197 LE) | 23 374 000 |
Videón a negyedik generációs BMW X3:
Értékelés
Feszes, pattogós ez a BMW X3, amely kisebb méretű felnivel, kicsit több komforttal harmonikusabb lehetne. Összhangba kerülhetne az egyébként finoman kapcsoló váltóval, a széles tartományban nyomatékos motorral és a kiemelkedően csendes – de néhol közepes anyagminőségű – utastérrel. Családi autónak még ennél is jobb lehetne.
Mellette ‒ Ellene | |
---|---|
|
|