Alighogy megjelent, máris nagy port kavart Walter Isaacson új, Elon Muskról írt életrajza. Ennek egyik részlete ugyanis arra világít rá, hogy a Tesla vezérigazgatója egy általa szervezett találkozón azt javasolta, hogy az autó belső fedélzeti kameráival rögzítsék a járművezetők viselkedését, hogy bírósági eljárásoknál bizonyítható legyen, hogy vezetői hiba idézte elő az adott balesetet.
Önmagában nem újdonság, hogy számos gyártó szerel kamerákat a modern autókba, különösen azokba, amik fejlett vezetéstámogató, akár félautonóm vagy autonóm rendszerrel rendelkeznek, mint amilyen a Teslák esetében az Autopilot vagy a teljesen önvezető mód (FSD). Valójában viszont azt a célt szolgálják, hogy monitorozzák a járművezető éberségét, és szükséges esetén figyelmeztető jelzést adjanak, amennyiben azt érzékelik, hogy a figyelme tartósan elkalandozott az útról.
Az InsideEVs által szemlézett, de a Redditen is megosztott könyvrészlet alapján Musk meg volt győződve arról, hogy nem a rossz szoftverek, hanem a rossz sofőrök állnak a vezetéssegítő rendszerek használata közben történt balesetek hátterében, amik miatt az első pillanattól fogva gyakran kerül az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal (NHTSA) célkeresztjébe a Tesla. Egy tanulmányban összesen 273 ilyen esetet rögzítettek, köztük öt halálos kimenetelűt, valamint tizenegy olyan incidenst, melyben megkülönböztető jelzést használó járművel ütközött.

Elon Musk nemigen akarta elfogadni, mit mond az adatvédelmi osztály. (Fotó: Christian Marquardt/Getty Images)
Miután felvetette, hogy a továbbiakban a belső fedélzeti kamerás képsorokkal bizonyítaná az igazát, az adatvédelmi és a jogi csapat aggályait fejezte ki, ám ez Muskot hidegen hagyta. „Ennél a cégnél én hozom a döntéseket, nem az adatvédelmi csapat” – jelentette ki a megbeszélésen. „Azt sem tudom, kicsodák ők.”
Musk aztán finomított a javaslatán, és hozzátette, ezt úgy valósítaná meg, hogy az FSD-üzemmód aktiválása előtt egy felugró ablakban tájékoztatnák a felhasználót arról, hogy adatokat gyűjtenek róla az esetleges balesetekre való tekintettel. „Amíg kommunikálunk az ügyfelekkel, úgy gondolom, ez rendben van” – bólintott rá a módosított felvetésre az adatvédelmi csapatot képviselő kollegina.
Mégis adatvédelmi botrányba keveredett a Tesla
A megbeszélésen elhangzottakat ugyanakkor más megvilágításba helyezheti, hogy az év elején adatvédelmi botrány robbant ki, miután csoportos jogi keresetet nyújtottak be a Tesla ellen. Mint arról akkor a Vezess beszámolt,
2019 és 2022 között a Tesla dolgozói számos, a fedélzeti kamerák által készített kép- és videóanyagot osztottak meg egymás között a belső üzenetküldő rendszereken keresztül.
A dolgozók pikáns, akár intim pillanatokat is láthattak, míg egyes fényképekből mémeket is készítettek. Noha az adatvédelmi nyilatkozatában azt állítja a Tesla, hogy a kamerafelvételeket úgy készíti a rendszer, hogy azokat ne lehessen ügyfélhez vagy járműhöz kapcsolni, több vallomás is azt támasztotta alá, hogy az irodai számítógépes program meg tudja mutatni, hol készültek a felvételek, amik sok esetben a Tesla-tulajdonosok lakóhelyére is fényt derít.