Elegáns gran turismók és fennkölt kabriók gyártójaként az Aston Martin az egyik legnagyobb név az Audi‒BMW‒Lexus‒Mercedes‒Volvo-szint felett, a valódi luxuskategóriában. Ám vannak vérbeli sportautóik is, amilyen az 1079 lóerős Valhalla és a radikális aerodinamikai koncepciójú, V12-es Valkyrie, de ezek a hipersportkocsik közé céloznak.

Közben ők is látják, hogy a Porsche csak tavaly eladott 50 941 darab új 911-est. Nem baj, ha méregdrága, van igény a napi járósként és utazóautóként is bevethető sportkupéra. A 911 közvetlen konkurenseként a Vantage jó esélyekkel indul ebben a szegmensben, bár jóval exkluzívabb darabszámokkal.

Tavaly a Vantage alaposan megújult és hibrid rendszer nélkül, belső égésű motorja által válhatott erősebbé, ami egyre ritkább. 155 lóerőt ugrott a teljesítménye, a 665 lóerős V8 most potensebb itt, mint a motort szállító AMG-nél a GT-ben.

42 fotó

Profán modellfrissítés helyett az Aston Martin katalógusában reinvented 25MY Vantage szerepel, tehát egy újragondolt, 2025-ös modellévű sportautó. A nemes brit sportkocsi az Aston Martin németországi központjából érkezett, rendszámra ugyanaz az autó, amely a német Sport Auto magazin címlapján volt nemrég.

Külső

Senkiben nem marad kétség az Aston Martin Vantage láttán, hogy ez egy sportautó. Lapos és kegyetlenül széles lövedék, szélessége a renováláskor – 30 milliméterrel – 1980 mm-re nőtt és a nyomtáv is gyarapodott. A hosszúság 4495, a tengelytáv 2705, a magasság csupán 1275 milliméter. A legfőbb konkurens, a farmotoros 911 Carrera GTS kupé hossza 4553, szélessége 1852 mm.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 6

30 mm-rel szélesebb a Vantage a modellfrissítés előttinél, jóval nagyobbak a mátrix-LED-es fényszórók

Nagyobbak lettek az elődön még lapos, MX-5 szerű fényszórók, immár mátrix-LED-es technikával takarják ki a távfényből az előttünk bóklászókat és a szemből érkezőket.

A karosszéria módosításai gyorsabbá, megbízhatóbbá és jobban vezethetővé teszik az autót. A 38 százalékkal nagyobb első levegőbelépőkön több hűtőlevegő jut be, a kasztnin lévő levegőkilépő-nyílások áramlástanilag stabilizálják az autót nagy sebességnél, az új első splitter mérsékli a karosszéria körüli légáramlatok turbulenciáját és enyhíti a kasztnira ható felhajtóerőt.

Cosmos orange, avagy világűr-narancssárga a tesztautó fényezésének neve, amihez nagyon jól megy a fekete kivitelű hűtőmaszk és a szénszálas műanyag tetőlemez. Ezen a nagy felületen érvényesül az imponáló gondossággal lefektetett és tökéletes rajzú szőttessé összeálló karbonszövet szépsége.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 7

Extraként alsó szénszálas csomag rendelhető, a tesztautón a tető is szénszálerősítésű műanyag. Szépen futnak a szálak a szövetben

Ha jól számoltam, kilencféle színben választhatók a féknyergek, lime-zöldtől az F1-es versenycsapat türkizes zöldjén át vörösig és kékig terjed a választék, ha a fekete túl szimpla volna. Az első kerekek mögötti mélyedéseket Aston Martin felirat koronázza meg, ami a legszebb részletek egyike az autón.

Látványra is nagy szám a far. Fent a sötétített hátsó lámpák pengevékony íve keretezi a csomagtérfedelet. Lent a rozsdamentes acél kipufogórendszer oldalanként két-két megnövelt átmérőjű csőben végződik. A diffúzor légáramlat-elválasztó éleit órákig csodálhatod a hátul is csodaszép szénszálas diffúzorbetétekkel együtt.

Az autóhoz ajándékba jár a hátsó rendszám mellett, diszkréten elhelyezett aljzatba csatlakoztatható akkutöltő.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 8

Részecskeszűrő tompítja a kipufogót, de ami kijön hangban, az így is vérforraló. A csővégek vastagabbak lettek

Ezzel megelőzhető a többnyire sok autót tartó és ezeket ritkán használó tulajdonosoknál az akkumulátor lemerülése és a feszültségingadozás, ami hibaüzeneteket generálhat. A töltőkábel okos mágneses rögzítése könnyen elenged, ha a tulaj elfelejtené kihúzni indulás előtt.

Belső tér

Oldalra nyílás közben felfelé is emelkednek a szárnyszerű ajtók. Aston Martin-jellegzetesség. Kellemes bőrillattal fogad az utastér. A klasszikus értékeket hozza az üvegborítású indítógomb körül rendes ellenállással elforduló üzemmódváltó gyűrű. A váltó fokozatválasztó kapcsolójának fémborítása elegáns, pont jó erőre billen, öröm megérinteni.

27 fotó

Volt is mit tenni a kifutott Mercedesekből származó utastéri elemek zömének kimustrálásával, de ez a belső tér végre méltó a márkához és ezerféleképpen személyre szabható színekben, varrásokban és más kisebb-nagyobb részletekben.

Feláras a Bowers&Wilkins audiorendszer. Egyszer sem kapcsoltam be, mert a motorhang érdekesebb volt, és ebben az autóban úgyis el vagy foglalva a vezetéssel, mégis biztos vagyok benne, hogy érdemes megrendelni a két erősítővel és 15 hangszóróval dolgozó hangrendszert. Egyszerűen azért, mert a hangszórórácsok gyönyörűek.

Egészséges a funkciók megoszlása a 10,25” átmérőjű érintőképernyő és a valódi gombok között. Örvendetesen sok rendes nyomógomb, kapcsoló van még a belső térben azoknak a gyakran használt funkcióknak, ahol ez megkönnyíti az életet a menük mélyén turkáláshoz képest. Ilyen a kipufogóhang brutalizálására, a menetstabilitás deaktiválására vagy a lengéscsillapítás állítására szolgáló gomb.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 14

Az indítógomb körüli gyűrűvel állítható az öt üzemmód. A ZF8HP75 fokozatválasztója is remek tapintású és megfelelő ellenállással billenthető

Az ülésállítás kapcsolóit elsőre kicsit keresgélnem kellett. A monumentális kardánalagút oldalán vannak, ahol a transaxle felépítésű autóban az orr-középmotorként az első kerekek vonala mögé tolt V8-tól hátramegy a szénszálas műanyag kardántengely – a jobb súlyeloszlás érdekében – a hátsó kerekekhez rögzített váltóhoz és differenciálműhöz.

Intim a belső tér, de a térérzet és a tényleges térkínálat is rendben van két embernek. Hátsó üléssor nincs, nem is rendelhető. Az elöl ülők mögött egy nem sok mindenre használható mélyedés egészíti ki a 235 literes, a kalaptartó kivételével 346 literre bővíthető csomagtartót. Mivel nincs sok hely, a gyártó hatrészes csomagszettet kínál a tér kiaknázására.

Technika

Mivel Gaydonban még büszkén loboghat a V8 zászlaja, a továbbfejlesztéssel a motor nem esett át kényszervillamosításon, nem kapott 48 voltos hibrid rendszert, amely 200 Nm körüli villamos géppel viszonylag kis ráfordítással hozhat jelentős üzemanyag-megtakarítást a belső égésű motoros autókban.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 15

Erősebb motortéri merevítők javítják az autó szilárdságát. A karosszériastruktúra aluötvözet

X alakú motortéri keresztmerevítő alól csillan meg a V8. A 3982 köbcentis motort a Mercedes, illetve az AMG szállítja. Furata 83,0, lökete 92,0 mm, tehát meglepően hosszú löketű motor egy sportautóhoz, de ne féljetek, forog rendesen. 2025-re módosult a 32 szelepes hengerfej, eltérőek a vezérműtengelyek, nagyobb lett a hengerek közötti pokoli forróságban dolgozó két turbófeltöltő a kézzel összeszerelt nyolchengeresen.

Így szól hidegindítás után a V8

a videó a hirdetés után indul

Javult a hűtőfolyadék, a töltőlevegő és a motorolaj hűtése. Naná: 665 lóerőt csak adekvát hűtéssel lehet kifacsarni ugyanakkora motorból, amely az előző Vantage-ben még 510 lóerős volt.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 16

Ez egy rendes orr-középmotor, az első kerekek vonala mögé beépítve. Tökéletes a 49,7:50,3 arányú súlyeloszlás a hátsó kerekekhez beépített váltóval

Plusz 155 lóerő mellé még 115 Nm társul az immár 665 lóerő és 800 newtonméter leadására képes nyolchengeresben. 2750 és 6000 között állandó a 800 Nm-es nyomatékplató, a csúcsteljesítményt 6000-től 6500-ig tartja a biturbó nyolchengeres. A töltőnyomás 2,2 bar. A gyár nem részletezte, hogy ez a légköri egy barral együtt értendő-e, tehát 1,2 bar a relatív töltőnyomás, de én ebből indulnék ki. A turbók maximális fordulatszáma 176 000 percenként.

Száraz karteres helyett a kenés hagyományos, tehát a szivattyú az olajteknőből szívja a kenőanyagot. Ezzel a megoldással a motor magasabb felépítésű, de azért elfér a lapos orrban. Hagyományosnak tekinthető a hidrodinamikus nyomatékváltós automata, a ZF8HP75 sebességváltó nyolcfokozatú.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 17

3,5 mp a gyorsulás 100-ra, 325 km/óra a végsebesség, 510-ről 665 lóerőre nőtt a teljesítmény, a 800 Nm 115-tel több az eddiginél

Eltér az automatikus váltó és az elektronikus vezérlésű önzáró differenciálmű hangolása is az eddigitől. A differenciálmű teljesen nyitott és a két hajtó féltengelyt 100 százalékosan összezáró állása között 135 ezredmásodperc alatt lehet váltani.

Jóval merevebb lett az alumínium vázstruktúrájú, könnyűfém ötvözet és műanyag elemekkel borított karosszéria a modellfrissítés előtti verzióhoz képest az új első és hátsó merevítések beépítésével.

A szintén új adaptív lengéscsillapítókkal együtt a gyártó szerint a szilárdabb autó jobban reagál a kormánymozdulatokra. A futómű elöl kettős keresztlengőkaros háromszöglengőkarokkal, hátul több lengőkaros.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 18

Szélesebb tartományban működnek a Bilstein-DTX adaptív lengéscsillapítók. A gumiméret elöl 275/35 R31, hátul 325/30 R21

A lengőkarok Bilstein-DTX adaptív lengéscsillapítókhoz kapcsolódnak, amelyek a facelift óta szélesebb tartományban működnek. Alapáron acél féktárcsa jár, elöl 400, hátul 360 milliméteres átmérővel, a tesztautó fékrendszere azonban szénszálerősítésű kerámia féktárcsás. 1670 kilós az autó, a folyadékok nélküli száraz súlya 1605 kg.

Vezetés

Szerencsénk van a sportüléssel, mert egy rakétát kell meglovagolni. Az üléspozíció annyira mély, hogy 190 centivel ez volt az első autó, aminél nem voltam biztos abban, hogy a legalsó egyben a legjobb is számomra. Az ülés Alcantara-hatású kárpitozása tökéletes egy sportautóhoz, a tetőborítás anyaga is ilyen.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 19

Nagyon mélyre engedhető a jól tartó és kényelmes sportülés. Állítani a kardánalagútról lehet

Eddig a kormányoszlopon voltak a váltófülek, most a kormánnyal együtt fordulnak, mindkettőnek van előnye és hátránya. A parkolásban 360 fokos kamerarendszer segít, viszont a 12,0 méteres fordulókör túl nagy, a 911 GTS 10,9 méteres körön megfordul.

A kupé közepes áttekinthetősége is nehezíti a manőverezést, nem beszélve az autó értékéről. Jobb kétszer megnézni mindent, még ha bénázásnak hat is egy ételfutár körbehorpasztott Yarisából nézve.

Gyári videó, gumifüsttel gazdagon

Wet, Individual, Sport, Sport+ és Track üzemmód közül választhatsz. Utóbbiban a padlógáz olyan, mintha el akarnád hagyni a Föld légkörét. A kipufogó mennydörög, az egész autó beleremeg, ahogy a kerekek túlpörögnek és kilövik az autót.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 20

Olyan a padlógáz, mintha el akarnád hagyni a Föld légkörét. A fara nagyon él gyorsításkor, a kipörgésgátlás és az ESP teljesen kikapcsolható, de vannak lépcsői az eszkalációnak

Még egyenes kormánnyal is mocorog a far, majd 100 felett, amikor már nem forognak túl a hátsó kerekek, a V8 bestiális tempóban végzi ki a fokozatokat. Gyorsan elfogy az alsó 3-4 gang, a hatodik áttétele a direkt (1:1).

3,5 mp elég 100-ig, pedig összesen két hajtott kerékkel kell megoldani a rajtot. Az időeredmény mindennél többet mond a motor őserejéről, a nyomaték hatékony talajra viteléről, a gumik tapadásáról. A végsebesség 325 km/óra, így mérföld/órában is a 200-as álomhatár felett van.

167 lóerős literteljesítménynél kell pár pillanat, amíg a turbók készen állnak a tűzijátékra, de ahogy a motor ránk rántja horizontot, az sokadszorra is revelatív. Állandó a kísértés, annyira magával ragadó a motor ereje, a gyorsulásélményt a nyolchengeres a lelkedbe masszírozza a finom vibrációkkal és a hangjával.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 21

Wensley úr jó munkát végzett. Állandó a kísértés a kilövésre az AMG-től származó motor ereje miatt

Szoftveres oldalról jól sikerült a váltó illesztése a motorhoz. Decens közlekedéshez pont jó a Wet üzemmód, akkor is, ha száraz az út. A váltó már harmadikban-negyedikben jár, mire észlelnél egy kapcsolást, vajpuhán végig tud futni a fokozatokon. De csak azért, hogy nagyobb öröm legyen, amikor a vezérlés dramatizálja a váltásokat és Sport+ vagy Track módban nyersebben kapcsolja a fokozatokat.

Ez sosem olyan brutális, ahogy a Revuelto előtti Lamborghinik verték be a gangokat, de ez is benne van a mágiában. Az autó hőst csinál belőled, aki megküzd a féktelen erejű géppel. Annyira fent vannak a határai és annyira jól belőtték a menetszabályozást, hogy száraz úton tiéd a világ, ha a tudásoddal arányosan próbálgatod az ESP és kipörgésgátlás teljes offig lazítható állásait.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 22

Szép a hőmérséklet-állítás és a hangerő-szabályozás forgókapcsolója, a fontos funkciók használatát rendes gomb, kapcsoló segíti

Bármilyen messze is vannak a határai, az Aston Martin Vantage meg tudja adni azt az érzést (illúziót), hogy gyorsan mész a gyors autóval, nem hagysz benne sokat, miközben a valódi képességei nyilván jóval feljebb vannak.

Az Aston Martin Vantage nem hat szintetikusnak, mint ma sok szupererős autó, amitől egy kisebb teljesítményű sportmodellt tényleg kiautózni a végén nagyobb kaland, mint egy szuperlatívuszokkal jellemezhető géppel érzésre szánalmasan menni.

Ha közúton egyedül akarsz maradni a két hátsó keréken 665 lóerővel és 800 newtonméterrel, hamar a stukker csövébe nézel. Az Aston Martin Vantage tud viselkedni, de ez sportautó, nem gran turismo. Kisebb, könnyebb, tökösebb, és ami a meglepő, hogy mennyi pozitív érzelmet kavar: benned és a környezetedben is, nem tesz ab start irigység vagy gyűlölet céltáblájává.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 23

Lélekemelő sportautó. Őszintén reagál, se négykerék-kormányzás, se változó kormányáttétel nincs benne. 1670 kilós

Menni vele legalább olyan lelkesítő, mint a buszmegállókból integető fiúk, a kocsihoz fotózás közben gratuláló járókelők vagy az elismerően dudáló kamionosok reakcióiból ítélhetjük. A narancssárga vad szín, de jól áll a kocsinak, ha bírod, pláne, ha igényled a feltűnést.

Tetszett a kormányzás is. A visszajelzések átadását és a reakciók kiszámítását megkönnyíti a dőléskiegyenlítés hiánya, az is jól jön, hogy a hátsó kerekek nem kormányzottak. Szokatlan az adaptív kormányművek korában, de a kormányzás áttétele itt nem változik, a fix áttételezés is jót tehet az autó őszinte reakcióinak.

Nincs zavaró tükröződés a műszerfalon, úgy zúzhatsz át a kanyarokon, mintha vadászgépben támadnál. Merőben durva az a sebesség, ami jó és száraz úton magától értetődőnek tűnik a kocsihoz hangolt, AML jelzésű Michelin Pilot Sport S 5 gumikkal. Ebben benne van a Sport Auto mérései szerint 49,7:50,3 arányú, tehát ideális súlyeloszlás az első és a hátsó tengely között.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 24

Kb. 80 km a kezelési útmutató szerint az autóhoz igazított Pilot Sport S 5 gumik bejáratási távja

Közúton ez nem derül ki, de a szénszálerősítésű kerámiafék nem hozza azt, amit a technika ígér és ami a sokmilliós felárért elvárható lenne. Az adagolhatóság, a pedál nyomáspontja hibátlan, de a Sport Auto mérésein meleg fékekkel 33,7 m lett a féktáv 100-ról vészfékezve, a 911 GTS-nek elég 31,9 méter ugyanott. A német kollégák szerint önmagában nem a lassítóképesség a kérdés, inkább a blokkolásgátló érdemelne finomhangolást.

Másmilyen a V8 hangja itt, mint a motort szállító AMG autóiban. Máshogy szól, vagyis inkább jobban, mint másképp. Mélyebben hatol a bőröd alá, talán érzékibb is, aztán a leszabályozás közelében hasonlóan nyers és zabolátlan a V8 üvöltése, amelynek végső eszkalációs fokozatát nem a motor megalkotója, hanem az azt megvásárló Aston Martin kínálja.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 25

Drága extra a szénszálas kerámia féktárcsa, de a mérhető lassulás alapján nem éri meg az árát az elöl szintén hatdugattyús acél féktárcsához képest

Állandó a fülgazmus, ami fontos! A hang egy négynél többhengeres sportautó legfőbb örömei közé tartozik, mert ekkora teljesítményt a legritkább esetben tudsz kettes felett törvényesen élvezni.

Bár a Vantage nem feszül meg, hogy finom úriemberek utazóautójaként domborítson, azért ez is egy Aston Martin. A rugózás az elöl-hátul 21-es felniket keretező 275/35 R21, illetve 325/30 R21-es gumikhoz képest nem rázós, egyenletesen gyors sebességnél a motorzaj tolerálható, a hátsó gumikban hanggátló hab van, és a sportülések nemcsak vaduláskor, de messzebbre túrázva is remekelnek.

Költségek

72 literes a tank, amiből hosszabb utakon, visszafogott használattal 12-13 liternyi benzin válik kipufogógázzá és persze haladássá 100 km-en. Ha nyomod, ennek a duplája simán elfogy, de már 17-18 literrel is nagyon gyors vagy. A tesztátlagunk 17,6 liter lett. A csupán 8,6:1 arányú sűrítés nem segíti az üzemanyag hatékony felhasználását, de mérsékli a motor hőterhelését.

172 386 euró a Vantage Coupé nettó alapára, ami a cikk írásakor érvényes árfolyamon és áfával együtt kerekítve 89 760 000 forint. Ez csak egy utalás a belépőszintre, mert egész estét betöltő extralistából lehet összeválogatni az autó egyedi opcióit. Ha lelkesen keresgélsz színeket, anyagokat, kerámiaféket, az alapár erősen megugorhat. A tesztautó német áfával 288 800 euróba kerül, ami átszámítva 118,5 millió forint.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 26

Nagyon kellemetlen és bizonytalanul használható az érintőgomb. Sajnos pont ehelyett nincs tétel a végtelenül gazdag és részletes extralistán

Érdemes eljátszani a konfigurátorral. Az Aston Martinnál például nem zöld vagy sárga szín választható, hanem egy-egy csokor zöldes, bronzos-sárgás, kékes, ezüstös-fehéres stb. fényezésekből. Színcsoportonként lehet úgy hat, de 15 féle árnyalat is, ráadásul még több pénzért az aktuális palettán nem szereplő, de korábbi modellévekben elérhető színt is választhatsz. Itt csak a tetőkárpitot kétszer annyiféle színből kérheted, ahány fényezés más autóhoz összesen van, a biztonsági öv lehet bordó, barna, elefántcsontszínű és kétféle szürke a feketén kívül.

Nekem új volt, hogy az Aston Martinnál a gyári garancia akár 10 év feletti autókra is érvényes lehet, ha az időszakos karbantartások után a megfelelő javításokat elvégezteti a tulajdonos, újra és újra meghosszabbítva ezzel a jótállást.

Ebből az autóból egyetlenegy van Magyarországon 27

1-5-4-2-6-3-7-8 a V8 gyújtási sorrendje. Megérdemli, hogy megjegyezzük. Az AMG autóiban nem szól így, ráadásul a Vantage tesztautó közel két mázsával könnyebb a Sport Auto magazinnál megmért AMG GT-nél.

Értékelés

Nem szűnt meg civilizált gépnek lenni, de az Astonok között a megújult – és a GT versenysport sikereivel hitelesített – Vantage sokkal közelebb van a sportautókhoz, mint a gran turismo vonalhoz. Őszinte, klasszikus sportkocsi kiváló alapokkal, ideértve a súlyeloszlást és a 665 lóerőt. Utastere sokat javult, de a legjobb benne, hogy vigyáz rád, miközben enged küzdeni és megcsinálja belőled a saját hősödet.

Mellette ‒ Ellene
 
  • Egyedi forma
  • Átütő gyorsulás
  • Elegáns belső tér
  • Jól belőtt üzemmódok
  • Vérbő hang
  • Lehengerlő kanyarsebesség
  • Őszinte karakter
  • Mágikus márkanév
 
  • Kelletlen érintőgombok a kormányon
  • Kerámiafékhez képest közepes lassulás
  • 12 méteres fordulókör
Hogy tetszik az Aston Martin Vantage Coupe?
átlag
8.42
szavazat
395
Hogy tetszik az Aston Martin Vantage Coupe?