



A járművek tömegüknél és mozgási energiájuknál fogva folyamatosan hatást gyakorolnak az úttest burkolatára. Ez a hatás elsősorban nyomás és vibráció. Az ilyen formában elnyelődő energia veszendőbe megy. Az izraeli Innowattech cég kutatóinak eljárásával azonban jelentős része árammá alakítható – írja az Index.
A cég által kifejlesztett piezoelektromos generátorok egyszerű elven működnek: ha bizonyos kristályfajtákat, például kvarcot vagy turmalint nyomás alá helyeznek és deformálnak, akkor a kristályok felszínén elektromos töltések jelennek meg. A beszámolók szerint többéves kutatómunkával sikerült egy olyan készüléket kifejleszteniük, amely állításuk szerint jó hatásfokkal képes erre az energiaátalakításra.
2009 februárjában megkezdték a kültéri vizsgálatokat. Miután ezek sikeresnek bizonyultak, hozzáfogtak a technológia első telepítésének előkészítéséhez, amely Izrael egyik forgalmas autópálya-szakaszán történik meg. Az útfelület alatt 6-10 cm-re levő generátorok nem termelnek hőt, nem növelik a nyomvályúk kialakulásának veszélyét, és egyáltalán nem befolyásolják a járművek menettulajdonságait.
A számítások szerint egy viszonylag nagy forgalmat lebonyolító, 1 km hosszú autópálya-szakasz egy óra alatt 500 KWh energiát képes megtermelni, ami nagyjából 600 háztartás átlagos áramfogyasztását fedezi.
Óriási az érdeklődés az új technológia iránt, már az Állami Autópálya Kezelő Zrt. is felvette a kapcsolatot az izraeli cég képviselőivel. Elképzelhető, hogy kísérleti jelleggel akár már a nyáron működésbe léphet az első áramot termelő magyarországi autópálya-szakasz.
Nem ez az egyetlen autókhoz kapcsolódó áramtermelő ötlet. Amerikai kutatók az autók lengéscsillapítóinak mozgásából származó energiát hasznosítanák.
Forrás: Index.hu
