A 2024-es évben számos közlekedési bírság jelentős mértékben emelkedett Magyarországon. Az új bírságok a szabálysértés típusától függően több ezer forinttól akár több százezres összegekre is rúghatnak.

Alkoholos befolyásoltság

Soha, semmilyen körülmények között ne ülj a volán mögé alkohol fogyasztása után! De ne azért, mert megbüntethet a rendőr, hanem azért, mert ittas állapotban nem úgy vezetsz, mint józanul, és ez mások életébe kerülhet.

Viszont azzal jó ha mindenki tisztában van, hogy milyen büntetést von maga után az ittas járművezetés.

  • Amennyiben a sofőr szervezetének véralkoholszintje 0,30 gramm/liter alatt marad vagy a levegőalkohol-koncentráció 0,15 milligramm/liter alatti, akkor 39 600 forint bírságot szabnak ki az egyenruhások, amennyiben viszont annál nagyobb, 130 ezer forintos csekket kapunk.
  • Ha a szervezetben található véralkoholszint nem éri el a 0,50 g/l véralkohol-koncentrációt, illetve 0,25 mg/l légalkohol-koncentrációt, akkor a cselekmény nem bűncselekmény, hanem szabálysértés.
  • Bűncselekményről akkor beszélünk, ha a járművezető szervezetében a 0,50 g/l véralkohol-koncentrációnál, illetve a kilélegzett levegőben a 0,25 mg/l légalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.
  • A „zéró tolerancia” bevezetése óta a btk. alapján még az eddigieknél is szigorúbban büntetendő az ittas vezetés. Ittas vezetés vétsége miatt a gyakran több százezer forintot is elérő pénzbüntetés mellett akár több évre eltilthatják a járművezetéstől, utánképzésre is kötelezhetik.
  • Ha az ittas vezetés során valaki balesetet, esetleg személyi sérülést okozott, az súlyos bűncselekménynek minősül. Szintén súlyosbító körülmény az, ha a járművezetőt korábban (akár többször) elmarasztalták ittas vezetés miatt. A visszaeső ittas járművezetők büntetése szélsőséges esetben akár felfüggesztett, súlyosabb esetben letöltendő szabadságvesztés is lehet.

Áthaladás tilos jelzésen

A piros lámpán való áthaladásért 80 000 Ft-os bírságot szabnak ki Magyarországon, ami szintén magasabb a korábbiaknál, ezzel is ösztönözve a szabályos közlekedést​. Áthajtás vasúti átjáró piros jelzésén: 100 000 Ft.

De mi történik akkor, ha gyanús, hogy elromlott a piros jelzéssel villogó készülék? Mikor hajthatok át a piroson?

Bármennyire is logikusnak tűnik, hogy ha látványosan elromlott a jelzőberendezés, és kilométeres, türelmetlen sor alakult ki a kereszteződésben, akkor kellő körültekintés után átslisszanj a piroson, ezt mégsem teheted meg.

Korábban megkérdeztük a ORFK Kommunikációs Szolgálatát is, hogy mi a teendő olyankor, amikor látványosan elromlott a jelzőlámpa, és már nagyon mennénk. Átmehetünk rajta? Ott kell állnunk az idők végezetéig, vagy alternatív utat keresni? Nem, van más megoldás is a problémára.

Parkolási szabálysértések

A KRESZ határozottan fogalmaz a parkolási szabályok tekintetében: megállni az úttesten lehetséges, annak menetirány szerinti jobb szélén, illetve kijelölt parkolókban, annak meghatározott rendje szerint. Minden további esetben a kihelyezett táblák szerint kell eljárni. A járdán parkolás általánosan tilos, ha csak tábla nem engedélyezi. Tilos a zöldterületen parkolás is, ezalól általában nincs kivétel, viszont a zöldterület meghatározása nem teljesen tiszta.

Tilos megállni kereszteződés és gyalogátkelőhely ötméteres körzetében, ugyancsak tilos más kocsibeállóján, és persze ott, ahol ezt tábla jelzi.

Büntetési tételek:

  • Mozgáskorlátozott helyen való jogosulatlan parkolás: 65 000 Ft
  • Megállás megállni tilos zónában: 15 600-31 200 Ft
  • Megállás kijelölt gyalogos-átkelőhelyen: 39 600-78 000 Ft​

Elsőbbség és előzés szabályainak megszegése

Az elsőbbség meg nem adása és az előzés szabályainak megsértése 26 000-52 000 Ft bírságot von maga után. Ez vonatkozik a gyalogátkelőhelyeken történő elsőbbség meg nem adására is, melyek esetében hasonló összegekre lehet számítani​.

Közlekedés érvénytelen műszaki engedéllyel

Hazánkban a közlekedésben való részvételhez a gépjárműveknek kötelező gépjármű felelősség-biztosítással és érvényes műszaki vizsgával kell rendelkezniük. A műszaki vizsga megléte bizonyítja, hogy a járművet alkalmasnak találták a forgalomban való részvételre.

Új személygépjárműveknél a műszaki vizsga Magyarországon négy évig érvényes. Használt autók esetén az első használatbavételtől számítva három naptári év a műszaki vizsga érvényessége. Az első használatbavételt követő 3 naptári éven túl a műszaki vizsga érvényessége 2 naptári év.

Van pár kivétel a fentiekhez képest: a taxikat évente, az oldtimereket pedig 5 évente kell műszakiztatni. Bizonyos átalakítások, például karosszériaszínezés esetén ismét szükségessé válhat a műszaki vizsga. 

A lejárt műszakival történő közlekedés szintén szigorú büntetést von maga után:

  • 3-6 hónapos lejárat: 31 200-62 400 Ft
  • 6 hónap és 1 év közötti lejárat: 39 600-78 000 Ft
  • Több mint egyéves lejárat: 46 800-93 600 Ft​

Mobiltelefon használata vezetés közben

„A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat. A kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat” fogalmaz a KRESZ.

A kézben tartott mobiltelefon használatáért járó bírság szintén emelkedett. Helyszíni bírság esetén 26 000 Ft, de amennyiben a helyszínen nem történik meg a fizetés, az összeg 52 000 Ft-ra nő​. Azért azonban nem büntet meg a rendőr, ha telefontartóra van helyezve a telefon és mondjuk vezetés közben videóhívásban vagyunk.

Megkülönböztető jelzés jogtalan használata

Magyarországon megkülönböztető jelzéssel (kék villogóval) kizárólag a rendőrség, a kormányerők, a mentők vagy a tűzoltók állományában lévő gépjárművek közlekedhetnek, ezek is csak indokolt esetben. 

Ha egy járművezető a megkülönböztető jelzést:

  • engedély nélküli birtokolja: 24 000–46 800 forintos bírságra számíthat,
  • jogszerűtlen felszerelésért pedig: 31 200–62 400 forint​ra büntethetik.

Biztonsági öv használatának elmulasztása

Hazánkban nem csak a sofőrnek, hanem az összes utasnak kötelező használnia a biztonsági övet. Magyarországon elöl 1976, a hátsó üléspozíciókban 1993 óta kötelező. Ha valaki elmulasztja bekötni az övet és rajtakapja a hatóság, az alábbi büntetéssel számolhat:

  • Lakott területen belül: 20 000 Ft
  • Lakott területen kívül: 30 000 Ft
  • Autópályán vagy autóúton: 40 000 Ft

Leállósávban haladás

Autópálya leállósávjának indokolatlan használatáért 156 000 Ft-os bírságot szab ki a hatóság. Ez a bírságösszeg az egyik legmagasabb tétel a KRESZ megszegéséért kiróható büntetések között, ezzel is kiemelve, hogy a leállósáv indokolatlan használata különösen súlyos vétségnek számít​.

Behajtás egyirányú utcába forgalommal szemben

Amíg kerékpárral Magyarországon a KRESZ szerint nem szabálytalan behajtani egyirányú utcába forgalommal szemben, addig a gépjárművek vezetőinek ez szigorúan tilos.

  • 78 000 forintos büntetésre számíthat a gépjárművezető, aki a forgalommal szemben hajt be egyirányú utcába.

Természetvédelmi terület

Védett természeti területen ami lehet nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület vagy természeti emlék közlekedő járművek jelentős mértékben károsíthatják a természeti és védett természeti értékeket és azok élőhelyét, a talajfelszín élővilágát, rengeteg kétéltűt, hüllőt és ízeltlábút pusztíthatnak el, növényeket taposhatnak ki, élőhelyeket tehetnek tönkre. A megbolygatott talajfelszínen fellépő erózió, az inváziós fajok megjelenése további természetvédelmi problémákat okoznak. Éppen ezért szükséges ezeknek a tevékenységeknek a szabályozása, bizonyos esetekben engedélyhez kötése – olvasható az állami természetvédelem hivatalos portálján.

A védett természeti területeken a járművel történő közlekedés (beleértve a kerékpározást is) a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött. Ha nincs ilyen engedélye a járművezetőnek, akkor az alábbi büntetésre számíthat:

  • Engedély nélküli közlekedés természetvédelmi területen: 234 000 Ft
  • Engedély nélküli közlekedés fokozottan védett természetvédelmi területen: 468 000 Ft

A fokozottan védett területre még gyalogosan is csak külön engedély birtokában (vagy jelzett turistaúton vagy tanösvényen haladva) lehet belépni!

A gyorshajtási bírságokról az alábbi cikkünkből tájékozódhatsz igen részletesen: