Családosként érzi csak az ember igazán, mennyire igaz a jó öreg közhely: a gyerekek nőnek, mint a gomba. Csak kinézünk az ablakon, és a baba, aki csak kalimpál a kezeivel, már a kilincset feszegeti.
Nem tudja, hogy veszélyes, a kíváncsiság pedig nagy úr, az ilyen akciókról nehéz őket lebeszélni. Amíg nincsenek ilyen, kíváncsi korba érő gyerekeink, addig eszünkbe sem jut a funkció alkalmazása, viszont ha már felmerül a véletlen ajtónyitás lehetősége, akkor mindenképp alkalmaznunk kell, hogy megelőzzük a bajt.
Ez a jó öreg gyerekzár, ami megakadályozza, hogy bentről, a kilincs használatával ki tudják nyitni az ajtót. Mivel egyszerű, mechanikus megoldásról van szó, elég egyszer bekapcsolni, és amíg vissza nem állítjuk, ez így marad.

A friss modellekben már elektronikusan kapcsolható, és sok esetben az ablakok lehúzását is megakadályozza. Fotó: Getty Images/baloon111
A központi zár használata nem elég, ez a funkció inkább arra szolgál, hogy például parkoláskor vagy piros lámpánál megállva megelőzze, hogy valaki ellopja az értékeidet a hátsó ülésről. A gyerekzár viszont ettől független, önálló biztonsági funkció, amely akkor is aktív marad, amikor az autó egyébként ki van nyitva. Ha tehát nem szeretnéd, hogy játék közben a gyermeked véletlenül kinyissa az ajtót, miközben épp az autópályán száguldasz, akkor használd a gyerekzárat a hátsó ajtókon!
Általában egy lakat vagy gyermekszimbólum (esetleg mindkettő) jelöli a hátsó ajtók belső, keskenyebb oldalán a zár közelében. Egyes típusoknál a nyílás helyett kis kart találhatsz. Ha a te autódon rés található, helyezz bele egy kulcsot vagy csavarhúzót, és fordítsd el 90 fokkal.
Modernebb típusokban elektronikusan is működtethető a funkció, általában a vezető oldalán, az ajtón található a gomb, amivel zárhatók a hátsó ajtók.