Fontos modell a Ford életében a lassan 60 éves Transit, illetve annak különféle változatai. Európában 2015 óta ez a legnépszerűbb az egytonnás furgon kategóriában, és a Transit volt Az Év Haszonjárműve 2013-ban és 2020-ban is. Most pedig teljesen új generáció váltja a legutóbb 2020-ban felfrissített, jelenleg is futó változatot, amiket dízelmotorral próbáltunk, kézi és automatikus váltóval, furgon és kisbuszkivitelben egyaránt. Ráadásként még a belőle épített Nugget fantázianévre hallgató, megfizethető kategóriába tartozó gyári lakóautóba is bekukkantottunk.

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 1

Külső

Nehéz jobbra és szebbre faragni egy furgont, de a Fordnál mégis találtak pár dolgot, amin lehetett egy kicsit javítani. Az új Transit Custom arányain reszeltek egy keveset, ami talán a legfontosabb, hogy alacsonyabb lett a kasztni, így az autó magassága a lélektani 2 méter alatt maradt, amivel így a legtöbb mélygarázsba simán beférhet.

Az alacsonyabb építés a sofőr dolgát is megkönnyíti, kevesebbet kell lépcsőznie munka közben, ha sokat kell ki-beszállnia a furgonba. Változott a tengelytáv és a hossz is, amely kiviteltől függően tengelytávban akár 20 centiméternyi pluszt is jelenthet. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 117

Kiviteltől függően akár 20 centivel is nagyobb lehet a tengelytáv

Szemből jóval laposabbnak és szélesebbnek látszik elődjénél, a hűtőmaszk hangsúlyos, sokszögletű formája nagyjából maradt, de a rács mintája kiviteltől függően más és más. Keskenyebbek lettek a fényszórók is, ahol a nappali menetfény már csak egy-egy vékony csík a lámpatest tetején, amiket optikailag a hűtőrács tetején végigfutó krómcsík köt össze.

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 118

LED-es nappalifény és krómcsík a fényszóróban

Mindez a teljesen új padlólemezen, amivel 100 kg-ot spóroltak a tömegen, miközben 30 százalékkal merevebb is a szerkezet, és javult a légellenállás is. A platform új, független hátsó felfüggesztést kapott, és a hagyományos, belső égésű motorok mellett a PHEV és a teljesen elektromos hajtásláncot is képes kiszolgálni, legyen az első-, hátsó- vagy összkerékhajtású. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 119

Praktikus működésű tanksapka

Belső

A külső méretváltozása bent is javulást hozott, a tengelytáv pluszcentiméterei a kabin kényelmét és a raktér méretét is növelik. Belsejében a vezetőpozíció alacsonyabb, személyautósabb lett, javult a kilátás és a kabinba is könnyebb beülni. Emellett végre a bal lábnak is több hely jutott, mint az eddigi Transitokban. Jobbak lettek a tárolóhelyek, az utasoldali légzsák a tetőbe került, és a lapos padló, valamint a kormányra száműzött automata váltó karja miatt a közlekedés is könnyebbé vált a kabinban. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 120

Civilizált utastér, kellemes anyagokból felépítve

Korrekt, jó minőségi anyagokból épül fel a belső, praktikus megoldásokból sincs hiány – lehet pakolni az ülés alá, az éppen nem használt ülés háttámlájából pedig munkaasztal is elővarázsolható -, USB-aljzat viszont lehetne több is benne. 

Az alul lapított kormány a látványos dizájn mellett megkönnyíti a beszállást is, műszerfala digitálissá vált, és sajnos odavesztek a klímavezérlés igazi gombjai is. Pont most, amikor a világ autógyártóinak józanabbik fele épp kezd visszaszokni rájuk.

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 121

Rakterét is optimalizálták, integrált fellépő segíti a raktérbe jutást a nagy méretű oldalsó tolóajtón át, ami akár motoros mozgatású is lehet. A rövidebb, normál magasságú furgonba is befér 5,8 köbméter bármi, és egyszerre akár 1350 kilogrammnyi terhet is képes elvinni. 

Teljesen más világ a 9 személyes kivitelben kipróbált Tourneo, ami hatalmas belső térrel, megfordítható, sínen tologatható ülésekkel és óriási – sajnos árnyékoló nélküli – üvegtetővel kényezteti az utasait. Emellett apró figyelmességekre is jutott energia, az utasok apró zsebekbe tehetik töltés idejére a telefonjukat, és van saját klímavezérlő paneljük is. Csomagtere pedig még akkor sem szűkül jelképes méretűvé, ha az összes ülés az autóban marad. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 122

Forgathatók és sínen tologathatók az ülések

Technika

Hajtásláncból rengetegféléből választhatnak a leendő vevők, dízelből a Ford EcoBlue 110, 136, 150 és 170 lóerős változatai kerülhetnek a Transit Tourneo Customba, amelyek kb. 6 százalékkal fogyasztanak kevesebbet elődjeiknél. Alapból hatfokozatú, kézi váltó jár a motorok mellé, de a 136 és 170 lóerősekhez nyolcfokozatú, automatikus is választható, amivel 2800 kilogrammos utánfutó is vontatható. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 123

Így néz ki a 150 lóerős, négyhengeres dízelmotor

Aki egy kicsit zöldebbnek akar látszani, az vehet konnektorból is tölthető hibridet, ami a 2,5 literes, Atkinson-ciklusú benzinmotorra épül, amit villanymotor egészít ki, és közösen 232 lóerőt képesek összehozni. Akkumulátora 11,8 kWh-s, amivel 56 kilométert képes megtenni tisztán elektromos hajtással. 

Van, illetve lesz belőle tisztán elektromos változat is, 100 + 160 kW-os villanymotorral és 64 kWh aksipakkal, ami 337 kilométeres hatótávra elég. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 124

Különleges hűtőrács az elektromos változat orrán

Vezetőtámogató rendszerekből alapáron érkezik az első-hátsó parkolószenzor, a tolatókamera, a sávtartó, a táblafelismerő rendszer, az intelligens sebességtartó, és feláras többek között a 360 fokos kamerarendszer, az adaptív tempomat stop & go funkcióval, a keresztirányú forgalmat figyelő rendszer, az ajtónyitásnál érkező járműre és gyalogosra figyelmeztető asszisztens. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 125

Új a hátsó független felfüggesztés

Vezetés

A furgonkivitellel kezdtünk, a gyáriak szerint úgy 400 kilogrammnyi, alaposan rögzített terheléssel indultunk neki a sofőrönként 2×30 perc körüli, rövidke tesztutaknak. A kézi váltós, 150 lóerős változat civilizált járgány, normál hétköznapi használat mellett még autópályás menetnél is csendes, bár ha noszogatják, akkor a motornak nincs igazán kellemes hangja.

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 126

Nagyon mondjuk nem kell taposni, alacsony fordulaton sem esik a motor nehezére a munka, bár a fedélzeti rendszer szerinti, valószínűtlenül alacsony fordulatszámnál ajánlott váltásokat nekem nem volt szívem meglépni. Az automatával párosított 170 lóerős dízelmotor erőfölénye sem nagyon érződött a másodikként vezetett kisbuszkivitelben. Viszont a nyolcfokozatú, automatikus váltó finom darab, megfontoltan vált, minden zavaró rángatás, hiszti és zavaró késlekedés nélkül. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 127

Csinos alufelni a furgonon

Bár a jó minőségű német utakon sok minden nem derült ki a futóműről, de egyelőre komfortosnak, stabilnak tűnik, mind a két változatban. Kormánya elsőre túl könnyűnek tűnhet, de ha belegondolunk, hogy aki ilyen autót vesz, az nem a szerpentinen fog vele élményautózni, hanem a városban lavírozni, parkolni, ki-be állni, akkor máris rájövünk, hogy ez így jó, ahogy van. Könnyen, finoman jár a váltó is, amik így együtt egész könnyeddé varázsolhatják az egész napos jövés-menést is. 

Pláne, hogy a Delivery Assist nevű újdonság azt is meg tudja csinálni, hogy előre beállított programpontok szerint képes leállítani a motort, bekapcsolni a vészvillogót, behúzni a rögzítőféket, felhúzni az ablakot, és az éppen a kézbesítéshez nem szükséges ajtókat is bezárja önműködően. Ezzel alkalmanként átlagosan 20 másodpercet spórolhat meg a sofőrnek, akinek így nem kell ezekkel foglalkoznia. Nem tűnik soknak a 20 másodperc, de ezzel naponta akár egy óra is megtakarítható, amit szerencsésebb esetben nem dolgoztatnak le azonnal pluszba a sofőrrel. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 128

180 fokban nyílnak a hátsó ajtó szárnyai

Költségek

Három hullámban érkeznek majd az új modellek, a Ford Transit és Tourneo Custom Eco Blue dízelváltozatai első és összkerékhajtású változatban, manuális és automatikus váltóval, Limited és Titanium felszereltségi szinttel már rendelhetők, a gyártásuk is megkezdődött, és 2023 év végére futhatnak be az első darabok belőle. 

Ezt követik majd a szintén már rendelhető, de gyártásba csak valamikor 2024 első negyedévében kerülő külső áramforrásból is tölthető PHEV változatok, illetve a MultiCab, Combi kivitelek, Sport, Trail, Active, TitaniumX felszereltségi szintek. Ezekből az első példányok jövő tavaszra érkezhetnek meg. 

Gázolajtól a villanyig bármivel mehet ez a furgon 129

Alig hagy holtteret a külső tükör

Legtovább a teljesen elektromos változatra kell majd várni, az 2023 vége felé lesz rendelhető és valamikor 2024 második negyedévében kezdik gyártani, és 2024 nyarán kerülnek a vásárlókhoz.  

A Transit Custom 16,8 millió forinttól indul, a Tourneo 18,3 millióba kerül. A legolcsóbb Nugget lakóautó ára pedig 28,3 millió, ami a kategóriájában igen jónak tűnik.

Értékelés

Ha eddig sikeres volt a Torneo és Transit Custom, akkor az új generáció érkezésével a konkurenciának még jobban fel kell kötnie a gatyáját. Vonzó külső mellett az utastér is civilizált, jól használható, és még a motorválasztéknál sem hagytak ki semmit a Fordnál, dízeltől a hibriden át a teljesen elektromosig van minden a palettán.

Mellette – Ellene
 
  • Komoly motorválaszték
  • Első-, hátsó- és összkerekes változatban is készül
  • Nagy raktér
  • Izgalmas extrák rendelhetők bele
 
  • Szűk első sor
  • Erőltetve karcos dízelhang

Szavazás

Hány pontot adnál az új Ford Transit és Tourneo Custom-nak?
átlag
8.33
szavazat
224
Hány pontot adnál az új Ford Transit és Tourneo Custom-nak?