Futballtörténelmi sikert hajtott végre csütörtökön Üzbegisztán labdarúgó-válogatottja, miután az együttes gól nélküli döntetlent játszott az Egyesült Arab Emírségek vendégeként az ázsiai selejtezősorozat harmadik szakaszának utolsó előtti fordulójában.
A selejtezőben nyolcadik alkalommal induló, csoportjuk második helyén álló üzbégek előnye egy fordulóval a vége előtt négy pont a harmadik helyen tanyázó emírségiekkel szemben, így már biztos a részvételük az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban jövő június-júliusban sorra kerülő, 48 csapatos vb-n.
Az üzbég válogatottat valóságos népünnepély fogadta hazaérkezésekor. Köszöntésükre Abdulla Aripov miniszterelnök is megjelent a taskenti repülőtéren, amelynek a környékén is hosszú sorokban kígyóztak a zászlókat lengető, a futballistákat nemzeti hősként éltető szurkolók. Az ország elnöke, Savkat Mirzijojev az „Üzbegisztán büszkesége” címmel tüntette ki a vb-kijutást kiharcoló játékosokat, akik az államfői hivatal bejelentése szerint külön ünnepségen vehetik át a jutalmul megítélt BYD elektromos autókat.
Mint a Wikipédia bemutatja:
Üzbegisztán független állam Közép-Ázsiában. 1924-től 1991-ig a Szovjetunió tagállama volt. Keleten Kirgizisztán, északkeleten, északon és északnyugaton Kazahsztán, délnyugaton és délen Türkmenisztán, délen Afganisztán és délkeleten Tádzsikisztán határolja.Mintegy 35 millió fő lakosságával (2023) Közép-Ázsia legnépesebb országa. Üzbegisztán rendelkezik Közép-Ázsia legtöbb történelmi örökségével, területén található Szamarkand és Buhara, a régi Turkesztán legjelentősebb kultúrközpontjai. Itt volt az egykori Szogdia, és ezen a területen haladt végig egykor a selyemút is.Területe érinti az egykor hatalmas, de mára majdnem kiszáradt Aral-tavat, és a világ azon két országának egyike (Liechtenstein mellett), amelyeknek a világtengerekhez való hozzáféréshez legalább két állam területén kell átkelniük.
Fővárosa és legnagyobb városa Taskent. A túlnyomóan iszlám országot a nem kormányzati, emberi jogi szervezetek „korlátozott polgári jogokkal rendelkező, autoriter államként” jellemezik.
Azt tudtad, hogy a BYD első magyar gyára nem a szegedi üzem lesz? Kattints a Vezess korábbi cikkére és olvass még számos érdekességet a kínai gyártóval kapcsolatban: