Magyarországon is megütheti a bokáját az autós aki zöldterületen, vagy rosszabb esetben természetvédelmi területen hagyja gépjárművét. Ám van ahol még a hazai hatóságoknál is komolyabban veszik az ilyen kihágást, és egy ilyen hibáért tényleg fájdalmas összegű bírságot szabnak ki.
A spanyol közlekedési hatóság (DGT) hozta nyilvánosságra annak a sofőrnek az esetét, akit 6000 euróra (közel 2,4 millió forintra) büntettek, miután a helyi rendőrök észlelték, hogy autóját közvetlenül a tengerparti homokon hagyta.
A szabálysértő egy tömör homoksávon hajtott be a partra vezető szakaszon, abban a hitben, hogy a terület parkolásra használható. Tévedett.
A hatóságok azonban megállapították, hogy az érintett zóna olyan területnek minősül ahol a gépjárműforgalom szigorúan tilos.
A közlekedési bírságoknál megszokottnál lényegesen magasabb összeg az elfoglalt terület jellegével, valamint a partvidéki környezet motoros járművek okozta károsodástól való megóvásának szükségességével indokolható.
A szankció jogalapját a helyi rendeletek és az állami partvédelmi törvények együttes alkalmazása adja, amelyek kiemelt védelmet biztosítanak a homokos partoknak és közvetlen környezetüknek. A strandok – megjelenésüktől vagy a homok tömörségétől függetlenül – nem szolgálhatnak parkolóként vagy közlekedési útvonalként magánjárművek számára. Ez alól csak azok a kivételes esetek mentesülnek, ahol a mentőszolgálatok, karbantartók vagy katasztrófavédelmi egységek számára kifejezett engedélyt adtak ki.
Itthon is komoly büntetés járhat annak aki tilosban autózik
Védett természeti területen (nemzeti parkban, tájvédelmi körzetben, természetvédelmi területen) járművel közlekedni az arra külön kijelölt utak kivételével csak a természetvédelmi hatóság engedélyével szabad. Kivételt képeznek ez alól az arra kijelölt kizárólag mezőgazdasági és erdészeti használatú utak, melyeken természetvédelmi engedély nélkül is lehet közlekedni.
“A tiltást megszegőkkel szemben a Természetvédelmi Őrszolgálat tagjai intézkedést foganatosítanak, amely 5.000-50.000 Ft közötti helyszíni bírság kiszabását vagy az illetékes Kormányhivatalnál való közigazgatási eljárás megindítását jelenti. Utóbbi esetben a közigazgatási bírság értéke akár 300.000 Ft is lehet!” – írja a Duna-Ipoly Nemzeti Park oldala.
