Két brit egyetem, valamint egy chilei kutatócsoport növényi hulladékból (biomasszából) olyan bitumenadalékot készített, amely képes arra, hogy „begyógyítsa” a sérült útfelületet.
Az utak repedéseit az okozza, hogy az aszfalt, avagy bitumen – egy természetben előforduló kőzet, amelyből adalékok hozzáadásával készítenek útburkolatot – oxidáció hatására megkeményedik.
A kutatók rájöttek, hogyan lehet visszafordítani ezt a folyamatot, és a sérült aszfaltot újra egyesíteni.
Értelemszerűen nem a szemmel látható repedéseket állítja helyre a módszer: azok eleve ki sem alakulnak, hiszen amint elindulnak a mikrorepedések, már azokat összeforrasztja a biomasszából készített adalékanyag.
A kutatók ehhez természetes alapú, hajszálnál is kisebb átmérőjű, porózus szemcséket kevertek az aszfaltba. Ezek a szemcsék – megannyi mikroszkopikus kapszula – újrahasznosított olajakat tartalmaznak, amelyek az aszfalt repedésekor felszabadulnak, és „meggyógyítják” az aszfaltot. A laboratóriumi tesztek során egy óra sem kellett ahhoz, hogy az elindult repedés helyreálljon.
A kutatást a Google felhőalapú mesterséges intelligenciája segítette, amely a bitumen viselkedését modellező szimulációkat futtatott.
A kutatás tudományos részleteit ide kattintva ismerheted meg.
Másutt is kísérleteznek növényi alapú aszfalttal, amint alábbi cikkünkben olvashatod: