Jogszabály-módosítással teszi lehetővé a kormány, hogy a tanulók középiskolai tanulmányaik során elsajátítsák a „B” kategóriás vezetői engedélyhez szükséges elméleti és elsősegélynyújtási ismereteket. Amióta először belengették, többször változtak már az ingyenes jogosítványszerzéssel kapcsolatos elképzelések, de egyelőre csak egyeseknek adatik meg, hogy teljesen ingyen juthassanak hozzá.
A középiskolás korosztály nagyjából 30 százalékát tette ki az autósiskolák tanulóinak, ezt a hiányt fogja most nagy valószínűséggel áremeléssel korrigálni a piac
– nyilatkozta az Indexnek Papp Endre, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete (AVOSZ) elnökségi tagja.
Ezt Papp az alapján jelentette ki, hogy eddig átlagosan 50 ezer forintot fizettek az elméleti oktatásért a diákok, azonban – mint arról a Vezess korábban beszámolt – augusztus elején a Magyar Közlönyben megjelent, hogy körülbelül 100 ezer embert fog érinteni az a fejenként 50 ezer forintos támogatás, amit a tanfolyamhoz és a vizsgákhoz terveznek biztosítani. A jogszabály-módosítás teljes, költségvetésre gyakorolt hatását 28,25 millió forintban állapították meg – ugyanakkor valószínű, hogy elírták az összeget, és valójában 28,25 milliárd forintról van szó.
Arra viszont még az AVOSZ szakembere sem tudott választ adni, hogy minden tanulót érint-e majd a gyakorlati oktatást terhelő drágulás, vagy csak azokat, akik nem autósiskolában, hanem az állami program keretében végezték el az elméleti képzést.
Elárulta, hogy a Belügyminisztérium januárban kezdeményezett egyeztetést az autósiskolák képviselőivel, akiktől akkor azt kérték, állítsanak össze javaslatokat a rendelettel kapcsolatban – ám az ajánlásokból eddig semmi sem valósult meg.
Az Index az Oktatási Hivatalt is kereste, de végül a Belügyminisztérium adott választ: azt írták, hogy a rendelettervezet „társadalmi egyeztetés folyamatban van, ezért arról és a részletszabályozásról döntés még nem történt”.