Amikor az első fotókat megláttuk a Toyota Prius negyedik generációjáról, egy dolgot reméltünk: élőben jobban fest majd, mint a képeken. Frankfurtban ezért alaposan körüljártuk az újdonságot, üldögéltünk benne egy darabig, majd hagytuk újra kívülről hatni a formáját, hogy ne ítéljünk elhamarkodottan az irányvonalról.
Forma: élőben emészthetőbb
Talán az segített, hogy mellette állt a még kuszább formájú, üzemanyagcellás Mirai, talán másodikra már minden emészthetőbb, mindenesetre a Prius élőben nem olyan értelmezhetetlenül csúnya, ahogy a kollektíva a fotók alapján hitte.

A lámpa melletti él és a ködlámpák formája azt a célt szolgálja, hogy a levegő nagyon tisztán áramolhasson a kasztni körül
TNGA, először
Kezdjük az alapoknál! Az új Toyota Prius alapjaiban új autó, a TNGA (Toyota New Global Architecture) építőkészlet első képviselője. A TNGA nem egyetlen platform, hanem egy padlólemez-rendszer alacsonyabb és magasabb verziókkal, többféle járműkategória számára.
Vezethetőségi szempontból nagy előnye, hogy mélyebbre helyezhetőek vele a motorok és a segédberendezések. A laposabb orr jó a designereknek, mert szabadabb kézzel, jobb kiállású autók tervezhetnek. Kedvez a vezetőnek is, mert az alacsonyabb motorház jobb kilátást ígér a mélyebb súlypontú autóban.

A Toyota New Global Architecture építőkészlet első képviselője a Prius IV. A TNGA nem egyetlen platform, hanem egy padlólemez-rendszer alacsonyabb és magasabb verziókkal, többféle járműkategória számára
Új hátsó futómű
A TNGA fontos eleme az új hátsó futómű. A csatolt hosszlengőkaros, könnyű, olcsó, kis helyigényű, de félmerev kialakítása miatt az úttartás szempontjából messze nem ideális felfüggesztést nehezebb és igényesebb független váltja e. (Úgy tudjuk, nem azonos az erősebb motorú Aurisokban használttal.) A gyár kettős keresztlengőkarosnak hívja, míg a standon a kocsi alá hasalva inkább láttuk többlengőkarosnak, de ezt majd a hazai teszten kiderítjük.
Az új hátsó futóművel és a súlypont lejjebb vitelével úgy javulhat az úttartás, hogy ehhez nem kell túl keményre hangolni a futóművet, elrontva a rugózási kényelmet. 60 százalékkal merevebb az autó karosszériája az elődénél, ami szintén jót tesz a vezethetőségnek.
A gyártó szempontjából az egyik legfontosabb előny, amiért érdemes volt a modulrendszerrel a Volkswagen-konszernt követni, a gyorsabb fejlesztés és a rugalmasabb gyártásszervezés. Könnyebb lesz gazdaságos kapacitáson működtetni a gyárakat, kisebb üzemekkel működhet a termelés, amelyben a közös alapú autók akár egymás mögött jöhetnek a soron. Így szabadabban mozgatható a gyártás a népszerűbb és a kevésbé kedvelt modellek között a termékciklusokon belül.
Semmit nem mondanak a motorról
Egyelőre az új Prius technikájáról semmit nem árult el a Toyota. Kicsit olyan ez, mintha a menyasszonyt csak csadorban láttam volna és így kellene bemutatnom, de adatok híján azt meg tudjuk írni az újdonságról, hogy milyen volt beleülni.

Angela Merkelt nem a Prius IV, hanem a hidrogénnel táplált, üzemanyagcellás Mirai érdekelte a standon. Bal szélen Dr. Johan van Zyl, a Toyota Motor Europe elnök-vezérigazgatója. A kancellárasszonytól jobbján Dirk Breuer, a német importőr műszaki szóvivője, balján Matthias Wissmann, aki a német autógyártók übererős lobbiszervezete, a VDA elnöke. Aligha őszinte a mosolya
Ennek azonban a spórolás mellett az egyik oka, hogy a Toyota igyekezett minél könnyebben lebomló, növényi alapú műanyagokat is bevetni, például kukoricából.
Súlycsökkentés vagy légellenállás?
|
Mivel a Prius az idei Frankfurti Autószalon egyik legfontosabb újdonsága, interjút kértünk az autó főmérnökétől. A beszélgetést külön cikkben közöljük, egyelőre annyit, hogy a divatos és elvárt súlycsökkentésnél lehet hatékonyabb módja a fogyasztás mérséklésének. Tojosima Kodzsi, a Prius IV fejlesztési vezetője azt mondta, hogy azonos ráfordítást feltételezve a légellenállás és a menetellenállások csökkentésével hatásosabban mérsékelhető a fogyasztás, mint könnyű építéssel.
Tojosima úr egy sajtófotóra be is rajzolta, melyek a kulcsfontosságú megoldások a légellenállás leszorítására. A szélvédő laposabb szöge és a teljes alsó burkolat mellett az első ködlámpafészek illetve az első és a hátsó fényszórók melletti él a titka az autó áramvonalasságának. Részletek hamarosan, nézzetek vissza!
Nagyon jó az autó új üléshelyzete. Én szentül hiszem, hogy Priust azok a zöld lelkületű emberek vesznek, akiknek az autó pont olyan háztartási gép, mint egy bojler vagy mosógép. Jó minőséget, csekély energiaigényt és problémamentes működést várnak el tőle, de a vezetés élménye nem érdekli őket.
Sokkal jobb az üléshelyzet
Most a Prius pont abban ígér sokkal többet, ami az eddigiekből hiányzott: a vezetés közben megélhető örömökből. Ezt álló helyzetben nyilván nem lehet megítélni, de egészen más az autó felépítése.

Lényegesen jobb lett az üléshelyzet és a minőségérzet. Ideje volt javítani, a kifutó Prius listaáron 9-12 milliós autó
Átlagfogyasztás: 3,2 l/100 km
Egyelőre egyetlen lényeges adatot közölt a gyár az új Priusról, a fogyasztás, illetve az ezzel korreláló széndioxid-emisszió csökkenését. A javulás 18 százalék. Ismerve a kifutó hibrid 3,9 l/100 km illetve 89 g/km adatát, az új modell átlagfogyasztása 3,2 liter lehet százon, CO2-kibocsátása nagyjából 73 g/km az európai szabvány szerint.
Jelenleg az összes többi adat titkos a hajtásláncról, még az is, hány hengeres a benzines motor. A következetes titkolózás jegyében a standon kiállított autók motortere nyithatatlan volt. A motortérnyitó kallantyút hiába húzogattam, nem hatott a bowdenre és üresben billegett.
A Toyota várhatóan október közepén hozza nyilvánosságra a műszaki adatokat, a Tokiói Autószalon alkalmából. Ha máshogy nem, hát Tokióból megírjuk, mit tud az új Prius, mert ha minden jól megy, tudósítónk ott lesz a japán főváros autókiállításán.
Márciustól itthon
Tisztábban látjuk az autó bevezetését. Krajcsovits Sándortól, az importőr kommunikációs és oktatási vezetőjétől megtudtuk, hogy jövő márciusban indul az új Prius forgalmazása itthon.