Az 1970-es, ’80-as éveinek szocialista autóit felvonultató kiállítás nyílik 2011. szeptember 3-án Kiskőrösön. A Retroncsok – avagy autósélet a ’70-es, ’80-as években című időszaki kiállítás egy hónapon keresztül látogatható a Kiskőrösi Közúti Szakgyűjteményben, a Dózsa György u. 38-ban, az 53-es főút 27-es kilométerkövénél.
Az említett korszak Magyarországon megvásárolható autóit felsorakoztató, a nagyközönség számára eddig ismeretlen autógyűjtemény bemutatására vállalkozott a Magyar Közút Nonprofit Zrt.
A 2010-ben európai uniós támogatással igényesen felújított Közúti Szakgyűjtemény állandó kiállítása élvezetes és interaktív módon tárja elénk a magyarországi út- és hídépítés csaknem kétezer éves történetét. Itt látható Közép-Európa egyik legnagyobb úthenger-gyűjteménye is.
Ehhez kapcsolódóan mutatja be a korszak járműtörténeti és közúti fejlődését az időszakos kiállítás, egyben egy kortörténeti lenyomatot adva hazánk motorizációs robbanásának koráról. A kiállítás nemcsak a járművek, hanem az azt körülvevő korszak szellemét is igyekszik bemutatni néhány jellegzetes életkép becsempészésével.
Magyarországon köztudottan nem gyártottak személygépkocsit, a vásárlók a “baráti országokban” gyártott járművekre adhatták le előjegyzéseiket, és várhattak hosszú éveket a sorukra. A kiállítás a teljesség igénye nélküli ad keresztmetszetet az akkori típusválasztékról: Škoda, Zaporozsec, Moszkvics, Zsiguli és Lada, Trabant, Wartburg, Volga, Polski Fiat, Oltcit, Dacia, Zastava, Barkas, ZUK tűzoltó, Latvia, Nysa is szerepel a kiállítási modellek között.



