Az Interbrand globális vezető márkatanácsadó szervezet 2000 óta adja ki évente azt a Best Global Brands (legjobb globális márkák) tanulmányt, amelyet a márkaérték meghatározó fokmérőjének tekint a szakma. A cég négy évtizedes tapasztalatán alapuló, összetett elemzéssel állapítja meg az egyes márkák pénzben kifejezhető értékét, amely távolról sem csupán a bevételen és a tőkén alapul. Figyelembe veszik a cég jelenlegi és várható pénzügyi teljesítményét, illetve piaci versenyképességét, majd a képet olyan, nem kézzel fogható paraméterekkel árnyalják, mint az adott márka arculatának és tevékenységének globális hatásai, fenntarthatósága, piaci vonzereje (azaz, hogy a márkanév mennyire csábít vásárlásra), vagy az ügyfelek hűsége. A munkaerőpiaci szempontokat is mérlegelik, így magasabb pontszámot kap az a cég, amely munkahelyként vonzó az alkalmazottak számára.

top-100

Az idei felmérés a koronavírus-járvány miatt bezuhant 2020-as és 2021-es évek után komoly fellendülést hozott: a száz legértékesebb márka összértéke először haladta meg a 3 billió dollárt (a pontos érték 3 088 930 millió dollár, azaz 1 241 200 030 millió – kerekítve 1,24 billiárd – forint.), az egyetlen év alatt produkált 16 százalékos növekedés szintén rekord a felmérés 23 éves történetében.

Ennek a 3,09 billió dollárnak több mint a fele, 1,65 billió dollár a Top 10-ben összpontosul – a tíz legértékesebb márka tehát többet ér, mint a másik kilencven együttvéve. Az élbolyban több olyan márka is található, amelyek tevékenységi köre nehezen meghatározható a klasszikus fogalmakkal: termékek és szolgáltatások sajátos keverékén túl az ügyfelek teljes életét lefedő, komplex megoldásokat kínálnak. Ahogy az Interbrand szakértői fogalmaztak: régen egy-egy ikonikus termék köré épültek ki a márkák, ma az igazán erős márkák a legváratlanabb szegmensekben vetik meg a lábukat, hogy ott is meghonosítsák az általuk képviselt értékeket.

17 fotó

Az élen változatlanul az Apple áll, amely most 18%-kal ér többet, mint tavaly. A cég értéke 10 évvel ezelőtt indult erőteljes emelkedésnek, lendületét a koronavírus-járvány sem tudta megtörni. A Microsoft hosszas stagnálás után új erőre kapott, 2019-ben még a negyedik, majd a harmadik, idén pedig a második helyre lépett előre, a dobogó utolsó fokára lökve vissza az Amazont. A Google, amely 2012 és 2019 között a második volt, 2020-ban visszazuhant a negyedik helyre. Innen még nem tudott feljebb lépni – igaz, 28 százalékkal erősödött tavaly óta. Ez a négy vállalat jelenleg együtt 1,29 billió dollárt ér; a Top 10 hátralévő hat márkája nagyságrendekkel kisebb náluk.

Érdekes, hogy ezek között egyetlen technológiai vállalat, a Samsung szerepel: a fennmaradó öt helyen két autógyártó, egy FMCG márka, egy szórakoztatóipari csoport, illetve egy ruházati és divatcég osztozik.

Ezek most a világ legértékesebb márkái 7

Tizenöt autóipari szereplő a Top 100-ban. A Ferrari majdnem annyit nőtt, mint a Tesla.

Ezek közül kiemelt figyelmet érdemel a Toyota, amely tizenkilenc évvel ezelőtt orozta el a Mercedestől a legértékesebb autómárka címet, és azóta töretlenül tartja azt. A tavalyi rangsorhoz képest a Toyota helyet cserélt a Coca-Colával, a Mercedes tartja nyolcadik helyét, a tavalyi McDonald’s azonban idén már csak a tizenegyedik, így a Disney és a Nike egy-egy helyet lépegettek előre.

Ami az azonos szegmensen belüli nagy párharcokat illeti, a Tesla maga mögé utasította a BMW-t, az Instagram háton belül ellépet a Facebooktól, az Intel két remek év után visszasorolt az IBM mögé. A Top 100-as listán új szereplő a magánlakások turisztikai célú kiadását forradalmasító AirBnB, az energiaital-gyártó Red Bull, valamint a Xiaomi kínai elektronikai és telekommunikációs vállalat.