2012.01.04. 07:00

Szöveg: Rácz Tamás

31 hozzászólás

Cikk nyomtatása

Opel Astra: A ..., de ... autó

Opel Astra Sports Tourer 2.0 CDTi

hirdetés


A karácsonyi jövés-menéshez, családlátogatáshoz, ajándék- és gyerekfuvarozáshoz Ráczéknak az Opel kölcsönözött egy jó kis igáslovat. Ennél akkurátusabban nem is lehetett volna letesztelni egy igazi családi autót.

A kétliteres dízelmotorral szerelt, 165 lóerős, extráival együtt majd' kilencmilliós Astra kombiba jó ezer kilométert sikerült begyűjteni az ünnepek alatt. És hogy megszerettük-e? A cikk végén megmondom.

A fehér alsó-középkategóriás kocsin első látásra nem észrevehető, hogy kilencmillió forint körül van listaáron

Szép, de nem annyira

Az új Astra annak idején lenyűgözött bennünket finom vonalaival, arányos idomaival, egyszerű szépségével. És már akkor is tudtuk, hogy ez a szépség múlandó, addig fog tartani, amíg túl sok nem lesz a kocsiból a forgalomban.

Mára már túl sok van belőle. Majd' 12%-os tavalyi piacrészesedésével az Opel a legkelendőbb márka itthon, az új Astra is szépen fogy. Ma már talán csak akkor fordul meg egy J Astra után a legmegrögzöttebb autóbuzi is, ha ritka, egzotikus színben pompázó példány húz el előtte. Ez a fehér kombi meg végképp hátrányos helyzetű.

Az ötajtós kasztni arányait megbontja a puttony. A tengelytáv 2685 mm az ötajtósnál és a kombinál is, tehát a plusz 28 centi a far nyújtására ment el.
Szó se róla, szépek, külön-külön nézve még érdekesek is a lámpatestek (jól sikerült a LED-soros menetjelző fény is, ami feláras extra), a felnik, az ablakkeret vonalvezetése, de ha becsukott szemmel kéne felidéznem az Astra Sports Tourer sziluettjét, nagyjából csak az ajtók aljába nyomott lendületes hokibot-motívum derengene fel az agyamban belőle.

ADATLAP

OPEL Astra ST 2.0 CDTI S-S Cosmo

OPEL Astra ST 2.0 CDTI S-S Cosmo

Motor
dízel
Teljesítmény
kW (165 LE)
Gyorsulás (0-100 km/h)
9.5 mp
Végsebesség
212 km/h
Fogyasztás (vegyes)
4.7 l/100km
Listaár:
6 560 000 Ft
Tovább az autó teljes adatlapjához

Igényes, de vannak minőségi bakik

Az Astráról, egy ötajtós automatáról ugyanilyen dízellel korábban nem átallottam azt írni, hogy tán még egy Audiért sem adnám oda - minek, ha ugyanazt nyújtja? Most egy kicsit finomítanék.

Már annál a - még német rendszámos - kocsinál is feltűnt pár összeszerelési hiba: picit billegő ülés, nagy hézaggal illesztett műszerfal. Ebben a többet futott, magyar autónál is kiszúrtam pár ilyesmit. Lógott egy eltéphetetlen szál a tetőablaknál a kárpitból. A szellőzőrostély szerkezete a nyitó tekerentyű teljes megnyitására aggasztóan szorulni, tekeredni kezdett. A hátsó ablakoknál a C-oszlop előtti műanyagpanel lógott, az alkatrész irányából nagyobb tempónál kifejezett szélzajt is hallottam.

Eladó J Astrák a Vezess Autókeresőben

Kár, hogy ilyen apróságok terelik el menet közben a figyelmet a különben nagyon igényes anyagokról, a parádés, vörös hangulatvilágításról, a kapcsolók, gombok megnyugtatóan határozott működéséről. Azért egy Audiban nem szokott ennyi apró előjele lenni a majdani bomlásnak.
Praktikus, de szűknek érződik

A ajtóbelsők, az ülések, a csomagtér, a középkonzol gombjai, a műszeregység, a sokfunkciós kormány és a bajuszkapcsolók - megannyi lehetőség az ergonómiai hibázásra egy autógyártónak. De az Opel nem bírt hibázni.

A vörös hangulatvilágítás a váltókar alatt és az ajtókárpitokban nagyon feldobják a belteret

Az Astrában ülni, vezetni, rádiózni, fűteni-hűteni jó. Nagy tárolóhelyek ugyan nincsenek benne, de ami van, az remekül használható - például az ajtózsebben elfér egy másfél literes flakon is, ami nagy öröm ebben a kategóriában.

Pakolni is élmény bele, millió kis pöcök, kampó, rekesz segít amúgy németesen elrendezni a dolgokat. Felárért a csomagtér felől is ledönthetők a hátsó üléstámlák, a csomagtartó így 500 literesről 1550 literesre növelhető.

És mégis, bár hosszabb, szélesebb, magasabb egy Octavia kombinál, mégis kisebbnek érződik. A tetőkárpit nagyon belelóg a csomagtérnyílásba, a bőröndök berakása után a kisebb cuccokat, kabátokat csak az utastér felől tudtam hátrapakolni. A nagymama hazaszállítása a karácsonyi családi móka után pedig nem jött össze - ha a két gyerekülés közé száz kilométerre be is tudott volna préselődni kedves feleségem (nyilván nem a nagyit kínozzuk ezzel), az ő cuccának már végképp nem maradt hely. Az F Astrában még simán elfértünk volna.
Sok extra, de pár hiányzik

Az importőr nem akart kockáztatni, és telerendelte az autókat extrával, hadd tetsszen az újságíróknak. Bőrkárpit, tetőablak, kétzónás automata klíma, ülésfűtés, telefon-kihangosítós csúcshifi, naná, ráadásként pedig olyan okos navigáció, amilyet még nem is láttam. Az Opel gyári navija úgy elküldött Debrecenből Hosszúpályiba, hogy a felázott földúton őzcsordákat kellett kerülgetnem a 47-estől és a debreceni reptértől alig pár száz méterre. Le a kalappal a helyismeret előtt- és most megtanultam, mit jelent az, ha egy új Opelnél beállítom, hogy Legrövidebb út.

500-tól 1550 literig bővíthető a csomagtér

Viszont, ha már annyira telezsúfoltuk a kocsit extrával, ahogy tíz éve egy Mercedest se lehetett volna, hogy maradhatott ki az extralistáról a kulcs nélküli nyitás-indítás? Ilyen tétel ugyanis, ami a Suzuki Swifthez is rendelhető, a Renault-khoz meg szinte unszolva adják már évek óta, az Opel opciós listáján nincs. Az előző Zafiránál, Astra kabriónál volt, most nincs. Nem értem (megkérdeztem az importőrt, ők sem tudják a technológiai visszavonulás okát).

És hátsó szellőzőrostély sincs, pedig még a Fiat Bravo vagy a közepesen felszerelt Skoda Octavia utasai is saját fuvallatot kapnak a hátsó üléseken is.

2011-ben egy családi autóban miért nincs képernyő a családnak?

Nem az Opelhez szól az a kérdés, ami a szerkesztőségben vetődött fel az Opel kombi kibeszélése kapcsán. Így hangzik: miért gondolják úgy az autógyártók, hogy egy tetőből lenyíló vagy fejtámlába épített képernyő csak az egyterűek, SUV-k és luxusautók kiváltsága lehet, egy sima családi kombiban meg elérhetetlen luxus?

Húszezer forintért már utánadobják az embernek az úti DVD-lejátszót az elektronikai áruházban. Az Astrában 25 ezer forint a gyári USB csatlakozó felára, és nincs az extralistában kistévé a gyerkőcöknek. Mi lehet vajon az oka, hogy már sok liftben, hűtőszekrényen, urambocsá' BKV-járműveken is ott villog valami képernyő, de egy családi autóban, amiben évente sok száz órát ülnek unatkozó emberek, még nem éppolyan természetes dolog egy kis útimozi, mint az RDS-es autórádió?

Erős, de nehéz

Az Astra orrában a GM torinói fejlesztőközpontjában tervezett kétliteres dízelmotor kerregett. Nem hangos, viszont alul is elég nyomatékos, és minimális spéttel indul újra, amikor piros lámpánál a Start-Stop automatika érzékeli, hogy a sofőr kinyomta a kuplungot.

Korábban nagy rajongója voltam az Opelekben is használt, 1910 köbcentis Fiat-dízelnek. Volt szerencsém hozzá Vectrában, Saab 9-3-ban, Cadillac BLS-ben. Úgy tűnik, az új motor is tudja, amit a régi tudott. Még ha nem is érzik rajta az Astra kombiban, milyen sok is az.
A 165 lóerő és a 350 Nm szépen mutat a katalógusban, de amikor ráakasztjuk a kocsi 15 és fél mázsás saját tömegét, meg azt a pár embert, csomagot, amit még vinnie kell, minden virgoncsága odalesz. Ami marad: egy kényelmes, nyomatékos, liberálisabban kezelt közlekedésű országokban 150-160-at kényelmesen, bármeddig bíró utazóautó.

A futómű (hátul Watt-rudazatos csatolt hosszlengőkarok, elöl MacPherson) és a fékek (elöl-hátul tárcsa) bőven tudnak annyit, amit a motor megkíván. A középkonzol tetején hivalkodó SPORT és TOUR gomboktól nem érdemes azt várni, hogy megnyomásukkal pályaautó illetve Rolls-Royce válik az Astrából, de a felkeményedő illetve puhuló lengéscsillapítás (feláras extra, persze) hatása azért jól érzékelhető. Sportban kicsit ráz, Tourban viszont néha ijesztően meglibben az Astra kombi - ízlés dolga a választás. Én nem rendelném meg ezt a cuccot az Astrámba.


Magyarul figyelmeztet mndenre

Nem eszik sokat, de keveset se

A teszt alatt csurig teletanktól csurig teletankig 6,2 kilométert fogyasztott a kocsi százon, nagyjából fele sztráda-háromnyolcada országút-egynyolcada város üzemmódban, sztrádán 135-ös, országúton 100-as utazóval. Számológéppel utánaszámolva 6,48 liter jött ki. Nem rossz ez egy ekkora kocsitól. Legalábbis nem olyan rossz.

Csak hát az egy kategóriával nagyobb Peugeot 508 kombi is pont ennyit evett, nagyon hasonló körülmények között.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

KAPCSOLÓDÓ LAP.HU OLDALAK

Nincs észérv ellene. De bele se szerettünk

Hazaértünk január másodikán, már sötétedés után. Leállítottam a motort, és mielőtt kiszálltunk volna üdvözölni a kutya- és macskaállományt, még feltettem egy gyors körkérdést a családnak: milyen volt az autó?

Három üres szempár nézett vissza rám. Gyermekeim nem is válaszoltak, egyáltalán semmit nem tudtak mondani a kocsiról. Feleségem is csak annyit volt képes leszűrni a 165 lóerős családi kombiban szerzett élményekből, hogy "semmi különös".

Ezt az Opel akár dícséretnek is veheti. Olyan családi autót gyártott, amelyből egy család, aki látott már néhány autót, úgy szállt ki ezer kilométer után, hogy semmi rosszat nem tudott mondani a kocsira. Mi ez, ha nem siker egy fogyasztási cikkeket készítő tömeggyártó számára?

Cikk nyomtatása

31 hozzászólás

Hozzászólások (legfrissebb 5, összesen: 31)

Barca - 2012.01.06   17:31

Én ma 3 új ötöst, és egy Astra J-t láttam. Miután a prémium autók iránti kereslet nem csökkent, ez nem is meglepő. Bár biztos nem reális a kép, és azért összességében nem így van és több az Astra, csak sajnos a gyakorlat ezt nem mindig igazolja, gazdagok továbbra is gazdagok, a s proli márkák estek vissza!

Fics - 2012.01.06   15:54

azért van nálunk több 5-er bmw, mert hans jürgen ki akarta dobni már a kukába 6-8 évesen, de látta hogy a cigány magyar még pénzt is ad érte. Mert azért új ötösből nagyon kevés van.
Most hogy megrogytak a hitelek, minden autóból igen kevés van.

Anonim hosszászóló - 2012.01.05   22:13

Valóban szemrevaló autó ez az Astra, de az utakon tényleg több 5er BMW-t látni lassan, mint J Astrát. Őszintén szólva az 5 és a 3ajtós GTS karosszériák nem tetszenek, ez a Caravan vagy Tourer vagy éppen minek nevezik, viszont kifejezetten szép és arányos. A 90 és 110lóerős konkurenciánál viszont én nagyon hiányolom a KIA C'eed SW-t, a Hyundai i30 cw-t és a VW Golf VI Variantot is. A két koreai ráadásul még esélyes is lenne.

Cantoni - 2012.01.05   20:48

Na jó.... Kicsit túloztam. :-) Ettől függetlenül jobbnak beállítani az Astrat szinten erős csúsztatás. Egyébként tetszik az Astra, de az Insignia jobb.

Barca - 2012.01.05   18:46

Cantoni

Ég s föld? Na erre kíváncsi vagyok :D jó nagy baromságot írtál ;)

További 26 hozzászólás »

Szólj hozzá Te is!

Beküld
Belépés Regisztráció
Benzin:409.0 Dízel:410.0

Hirdetés





KAPCSOLÓDÓ HASZNÁLTAUTÓ-HIRDETÉSEK

A legmegbízhatóbb használt autók

7

Az amerikai JD Power a britek egyik legnagyobb autós lapjával, a What Car?-ral fogott össze, hogy kiderítsék: mely hároméves ...

F1: Horner visszaszólt Alonsónak

49 | 4

Christian Horner visszavágott Fernando Alonsónak, aki a héten rossz vesztesnek nevezte a Red Bullt.

Hétszemélyes kisbusz a BMW-től

A tavaly őszi Active Tourer tanulmány nyújtott, három üléssoros kiviteléről készült fotók látnak egyre sűrűbben napvilágot. Az ...

F1: A Force India megvétózza a gumimódosítást

4 | 2

A Pirelli szerint hamarosan megszületik a megegyezés a csapatokkal a gumimódosításról. A Force India ugyanakkor jelezte, hogy ...

Még többet innen: hírek › | forma-1 ›

WEBÁRUHÁZHirdetés

Hirdetés

Szavazás

Mivel megy nyaralni idén?

Mivel megy nyaralni idén?

VIDEÓAJÁNLÓ

Összes videó
320 lóerős Renault-törpe Űber-Golf a Nürburgringen F1: Tarolt a Mercedes, nyomában a Ferrari Opel-fricska a VW giga-találkozóján Motorgyilkos drift, lángokkal, robbanással
A Lemezárúgyár legszebb darabjai!

Videók & képek keresése:

   
Kérdezek tőle!

autóvásárlási szakértő

Ha új vagy használt autó vásárlása előtt álltok és az eddigi válaszok, tesztek átnézése nem segít a döntésben, írjatok, és megpróbálunk segíteni! A Vezess.hu stábja

Vezess autóvásárlási tanácsadás

Kérdezek tőle!

vezetéstechnikai szakértő

1998 óta dolgozom vezetéstechnikai instruktorként. Különböző tréningeket tartok cégeknek, illetve magánembereknek.

Székely Gyula

Kérdezek tőle!

jogi szakértő

Közlekedési balesetek, szabálysértési jog, kártérítési képviselet, személyi sérülések miatti kárrendezés, képviselet közvetítői eljárásban.

dr. Kozma Tamás ügyvéd

Kérdezek tőle!

autó karbantartás szakértő

Tanácstalan vagy? Segítségre van szükséged? Szakértő bevonásával orvosoljuk az autóddal kapcsolatban felmerülő javítási és karbantartási kérdéseidet. www.alkatresz.vezess.hu

Autóalkatrész kedvezménnyel

Várjuk az érdekes autóbemutatókat!

Büszke vagy az autódra? Vagy csak láttál valami marha érdekes kocsit az utcán! Esetleg valaki felb@szta az agyad az úton munkába menet? Márkatalálkozót szerveznél? Írd meg pár sorban és küldd el nekünk!

ui.: A fotókat se felejtsd el feltölteni!


Írok saját tesztet



Július végén a Rabócsi Ringen jártak a driftesek. Megérkeztek a fotók, jó csemegézést!

Rengeteg kép: Drift Festival Máriapócs

Egy szurkolói kezdeményezés keretében bárki eljuttathatja személyes mondanivalóját Michael Schumachernek, ha elegen lesznek az üzenni vágyók, a hétszeres világbajnok a Magyar Nagydíjon emlékkönyvbe gyűjtve kapja meg a neki szánt sorokat.

Üzenj te is Schumachernek!

Autóm feltörése, mindenféle dolgok ellopása Boszniában, majd végeláthatatlan ügymenet Magyarországon, avagy miért nem a bosnyák gengszterek állnak a népszerűségi listám legalján?

Tanmese: betörik az ablakot, ellopják az iratot

Szimulátor rajongók figyelem!

A kis varrógép

Kis autóból nagyba vágyni: sokan éreznek így. Páran meg is lépik a váltást. Aztán csodálkoznak, mennyivel többe kerül az autózás nagyobb kocsival. Pláne, ha az használt és magyar.

Igaz történet egy visszatekert Peugeot-ról

Július 11-12.-én 2 napig Dánfok lesz a Vento(sok), VW-ek mekkája!

IV. Országos VW Vento találkozó