2010.08.30. 07:00

Szöveg: Horváth Zsolt

20 hozzászólás

Cikk nyomtatása Cikk küldése e-mailben Oszd meg a Citromail-lel!

1 km/óra mínusz, 2200 élet plusz

Kulcsszavak: autóbaleset, rendőrség
hirdetés


Nyilvánvaló, hogy a haladási sebesség és a közlekedés biztonságának kockázata között összefüggés van. Ez általánosságban azt jelenti, hogy minél gyorsabban haladunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy baleset részesévé, sérültjévé, ill. áldozatává váljunk - írja a rendőrség baleset-megelőzési honlapjának cikke. E szerint már kisebb mértékű, sokak által jelentéktelennek tartott sebességtúllépés is hatványozottan növeli a közúti balesetek és tragédiák bekövetkezésének kockázatát.


Kutatási adatok szerint a haladási sebesség mintegy 10%-os növelése esetén kb. 25%-kal nő a súlyos és mintegy 45%-kal a halálos sérülések létrejöttének kockázata. A 20%-os sebességnövelés már a személyi sérülés lehetőségét 40%-kal, míg a tragédiák bekövetkezésének kockázatát 100%-ot meghaladó mértékben, azaz több, mint ötszörösére növeli - számol be az írás.

Közlekedésbiztonsági kutatások során szakemberek azt is megállapították, hogy a haladási sebesség átlagos 1% mértékű csökkenésével 2%-kal csökkenthető a könnyű személyi sérülés, 3%-kal a súlyos sérülés, 4%-kal pedig a halálos sérülés kialakulása közúti baleset bekövetkezése esetén.

Az ún. Power Model alapján - amely a sebességnövelés és a balesetek kialakulásának valószínűségét vizsgálja - még ennél is megdöbbentőbb adat állapítható meg. Amennyiben minden egyes járművezető állandó jelleggel csupán egyetlen km/órával csökkentené járműve haladási sebességét, úgy ezzel évente 2200 ember életét lehetne megmenteni Európában.

A számítások alapján - a közúti közlekedés jellegzetességeit figyelembe véve - 1100 fő élete lakott területen belüli utakon, 1000 fő élete lakott területen kívül, míg 100 fő élete az autópályákon lenne megmenthető.

Forrás: ORFK OBB

Cikk nyomtatása Oszd meg a Citromail-lel!

20 hozzászólás

0 és 10 000 000 Ft között

LEGFRISSEBB HIRDETÉSEK

Hozzászólások (legfrissebb 5, összesen: 20)

bubu45 - 2010.08.31   13:56

Az értelmetlen korlátozásokkal nem értek egyet, Sofőrtovábbképzéseknél évente mindíg jön egy rendőr előadó, aki mindíg hozza a baleseti statisztikákkat.(ami javul, de mindíg van egy idióta cél= db szám).A javulást én specko a fiatalabb, és elsősorban az "okos autókban" látom, nem a trafiban.
És valaki írta, a mai autókkal egy kanyarba 60-70 helyett gázelvétel nélkül bemehetsz.Nem gáztiprásról írtam, csak elhaladt az idő az országúti 90 mellett.
Ha valaki a nem spórolsz sok időt dumával jön az haladjon 80-70...stb szvsz ebből sokkal több baleset keletkezhet, ezek előzésénél, amikor az ember kilóméterek után követni kényszerül, teli a töke és meggondolatlanul előz.
(nagyvárosi dugóban engem se érdekel mennyi a megengedett az országúton)

v_holiday - 2010.08.31   09:10

Bubibéka!
Bár nem emeltem ki, de autópályáról írtam. Ennyi.
Nem számított sem az ész, sem a technika. Csak a szerencse és a motorerő.
Nem kell kioktatnod, hogy hogyan lehet technikásan és tempósan haladni. 32 éve vezetek, szeretek haladni és mégis elképesztően jó fogyasztásokat produkálok. A Passatéről írtam máshol, de a benzines Superb is 7 liter alatt fogyaszt 46.000 km kombinált értékei alapján.

hegyimenőke - 2010.08.30   18:32

Bubibeka 1.6 Igazad van ésszel jobban lehet haladni kisebb teljesítményű autóval is mint ész nélkül erős autóval.Városban is szoktam néha iskolázni a az öntelt drága és erős autósokat amikor jó helyzetfelismeréssel,lámpaváltás ismerettel,és fordulaton autózással a 82le-s autómmal(td) előttük járok a városi közlekedésben és füstöl a fejük emiatt.De egy friss példa:most voltam Ausztriában és többször azt vettem észre,hogy én haladtam az én kis 110-120-as tempómmal és bizonyos autók többször is megelőztek menet közben(ugyanaz az autó többször is)akkor nem is mentem lassan ezek szerint...

bubibeka1.6 - 2010.08.30   18:17

Holiday ! Ez erősen út és forgalomfüggő, de elsősorban a sofőrön múlik !
Lehet úgy előzni egy 100 lovas autóval mintha 200 lenne, ha időben felkészülsz az előzésre, kicsit elmaradsz,vissza 3 vagy 4 és padló, mire elmegy a szembejövő te már kidugtad az orrod, és kb ugyan akkor fejezed be az előzést, mint az A6 sofőr, aki a másik seggét turkálta, és lendület nélkül előzött.
És ha nagy a forgalom akkor általában igaz az, hogy az erős autóval sem nyer sokat, de itt jön az útvonal rész !
Ha sok az egyenes vagy autópálya akkor tud előzni elég sokat az erős kocsi még nagy forgalomban is,míg a gyenge nem. Magyarul egy ügyes 30 éves adrenalinmániás megyar úriember simán odaér ugyan akkor egy astrával mint egy német öregúr az 535 d vel.
1. sofőr 2. útvonal 3. forgalom sztem ez a sorrend

v_holiday - 2010.08.30   16:07

A '90-es évek végén vittünk egy autót Bécsbe. Kollégám vezette, én kísértem, hogy hazahozzam. Kíváncsiak voltunk erre a mennyit lehet nyerni dologra, s megállapodtunk benne, hogy ő nyomja, mint a barom (>300 lóerős autóról van szó) és meg megyek szabályosan. Még volt határ, nem álltunk meg sehol, s nem tudott elszívni egy cigit a határon (a magyar oldalon), mire megérkeztem. Az hány perc lehet? 4-6? De legyen 10. Bp-Hegyeshalom.

További 15 hozzászólás »

Szólj hozzá Te is!

Beküld
Belépés Regisztráció

ToyotaHirdetés


Így ölik a Cliókat

Számos módszerrel lehet elpusztítani egy autót. Gyors eredményt hoz a szakadékba lökés, a téglával a gázpedálon falnak küldés, vagy a benzinnel meglocsolás utáni lángra gyújtás. Az autógyárak, köztük a Renault is, többnyire inkább lassú kínzások útján teszik tönkre a prototípusokat.

Számos módszerrel lehet elpusztítani egy autót. Gyors eredményt hoz a szakadékba lökés, a téglával a gázpedálon falnak küldés vagy a benzinnel meglocsolás ...

Spórolni tudni kell!

GPS készülékek
Már 12 190 Ft-tól
CD és MP3 lejátszók
Már 4690 Ft-tól
DVD lejátszók
Már 18 990 Ft-tól
Gyerekülések
Már 15 230 Ft-tól
Autós mélynyomók
Már 6900 Ft-tól
Vásároljon olcsóbban! Még több termék

A VEZESS.HU SZAKÉRTÕIHirdetés

  • Autóvásárlási tanácsadás

    Ha új vagy használt autó vásárlása elõtt álltok és az eddigi válaszok, tesztek átnézése nem segít a döntésben, írjatok, és megpróbálunk segíteni! A Vezess.hu stábja
  • Team FUSION Hungary

    Csapatunk 2004 óta foglalkozik autó tuninggal. Ez idõ alatt volt szerencsénk számos típussal megismerkedni. Munkánk során elsõsorban hifi és multimédia beszereléseket végzünk, ám készítettünk már jó pár teljes átépítést is.
  • Székely Gyula
    vezetéstechnikai szakértõ

    1998 óta dolgozom vezetéstechnikai instruktorként. Különbözõ tréningeket tartok cégeknek, illetve magánembereknek.
  • dr. Kozma Tamás
    ügyvéd

    Minden, ami közlekedés! Közlekedési balesetek, szabálysértési jog, kártérítési képviselet, személyi sérülések miatti kárrendezés, képviselet közvetítõi eljárásban.
    e-mail.: kozma@karterito.hu

Hirdetés

Szavazás

Egy fideszes képviselő, Bíró Márk a közlekedési szabályok és bírságok újragondolását kezdeményezi. Egyetért vele?

Egy fideszes képviselő, Bíró Márk a közlekedési szabályok és bírságok újragondolását kezdeményezi. Egyetért vele?

VIDEÓAJÁNLÓ

Összes videó
Videó: Elindult a Görög-rali Videó: Elindult a Görög-rali Latvala nyitott az élen a Görög-ralin Beégett az idióta Lamborghini sofőr Beégett az idióta Lamborghini sofőr
Continental tesztpálya Gyalogos légzsák a Volvo V40-ben Audi A3 dizájn Autogram 2012 május 20 Autogram Promo Vezess 12.05.20.
Autogram 2012 05 13 Opel Adam bemutatkozás Autogram 11. adás 2012.05.06 Autogram 10. adás 2012.04.29 Audi A3 evolúció

Videók & képek keresése:

   
Kérdezek tőle!

autóvásárlási szakértő

Ha új vagy használt autó vásárlása előtt álltok és az eddigi válaszok, tesztek átnézése nem segít a döntésben, írjatok, és megpróbálunk segíteni! A Vezess.hu stábja

Vezess autóvásárlási tanácsadás

Kérdezek tőle!

hi-fi, tuning szakértő

Csapatunk 2004 óta foglalkozik autó tuninggal. Ez idő alatt volt szerencsénk számos típussal megismerkedni. Munkánk során elsősorban hifi és multimédia beszereléseket végzünk, ám készítettünk már jó pár teljes átépítést is.

Team FUSION Hungary

Kérdezek tőle!

vezetéstechnikai szakértő

1998 óta dolgozom vezetéstechnikai instruktorként. Különböző tréningeket tartok cégeknek, illetve magánembereknek.

Székely Gyula

Kérdezek tőle!

jogi szakértő

Közlekedési balesetek, szabálysértési jog, kártérítési képviselet, személyi sérülések miatti kárrendezés, képviselet közvetítői eljárásban.

dr. Kozma Tamás ügyvéd

Várjuk az érdekes autóbemutatókat!

Büszke vagy az autódra? Vagy csak láttál valami marha érdekes kocsit az utcán! Esetleg valaki felb@szta az agyad az úton munkába menet? Márkatalálkozót szerveznél? Írd meg pár sorban és küldd el nekünk!

ui.: A fotókat se felejtsd el feltölteni!


Írok saját tesztet



Július végén a Rabócsi Ringen jártak a driftesek. Megérkeztek a fotók, jó csemegézést!

Rengeteg kép: Drift Festival Máriapócs

Egy szurkolói kezdeményezés keretében bárki eljuttathatja személyes mondanivalóját Michael Schumachernek, ha elegen lesznek az üzenni vágyók, a hétszeres világbajnok a Magyar Nagydíjon emlékkönyvbe gyűjtve kapja meg a neki szánt sorokat.

Üzenj te is Schumachernek!

Autóm feltörése, mindenféle dolgok ellopása Boszniában, majd végeláthatatlan ügymenet Magyarországon, avagy miért nem a bosnyák gengszterek állnak a népszerűségi listám legalján?

Tanmese: betörik az ablakot, ellopják az iratot

Szimulátor rajongók figyelem!

A kis varrógép

Kis autóból nagyba vágyni: sokan éreznek így. Páran meg is lépik a váltást. Aztán csodálkoznak, mennyivel többe kerül az autózás nagyobb kocsival. Pláne, ha az használt és magyar.

Igaz történet egy visszatekert Peugeot-ról

Július 11-12.-én 2 napig Dánfok lesz a Vento(sok), VW-ek mekkája!

IV. Országos VW Vento találkozó