Utakat zártak le árvíz miatt Borsodban – fotók

Szerző: Vezess levél küldés
Dátum: 2016.02.20. 03.02

Árvíz miatt több utat lezártak Borsodban pénteken, ezeken ma sem lehet közlekedni.

Több út egy-egy szakaszát zárták le a Sajó, illetve a Tisza árvize miatt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. az MTI-vel pénteken. Az utakon szombaton sem lehet közlekedni. A Sajó áradása miatt a Putnok-Borsodbóta összekötő út egy csaknem két kilométeres szakasza járhatatlan. Ugyancsak a Sajón levonuló árhullám miatt teljes az útlezárás a 26-os számú főutat Sajókazával összekötő bekötő úton, valamint Muhi és Köröm, Kesznyéten és Sajóörös között. Szintén teljes az útlezárás Vadna és Sajóvelezd között. D_MTI20160220001 A Tisza magas vízállása miatt Ároktő és Tiszacsege között teljes útlezárás van, Ároktőnél a komphoz vezető utat zárták le, a komp sem közlekedik. Az Ipoly folyó szombaton 405 cm-es vízállással tetőzött a Nógrád megyei Ipolytarnócon, ahol nyolc lakóházat veszélyeztet a víz. Általános alapelv, hogy tengelymagasságig érő vízben szinte biztosan megússza a kocsi az átkelést. Ha már az ajtótömítésig felér a víz, akkor, bár mi szárazon maradunk odabent, a kormányművet, féltengelycsuklókat megmostuk, ezeket illik átnézni, újrazsírozni, amit lehet. Ha még magasabbra emelkedik a víz, illetve még mélyebbre gázolunk bele, drukkolhatunk a generátor, az önindító épségéért, meg persze azért, hogy ne szívjon vizet a motor. A víz ugyanis nemhogy elégni nem fog a hengerekben, a dugattyú sem tudja összenyomni – leáll a motor, a benne rekedő mozgási energiáktól görbül, törik a hajtókar, ha nem kiszakítja a blokk oldalát. További tényeket tudhatsz meg az autók és a víz kellemetlen kapcsolatáról a Vezess korábbi cikkéből ezen a linken.