Míg tegnap a homok nehezítette a versenyzők dolgát, január 4-én főleg köves, sziklás terepen át vezetett az út. Összesen 819 kilométert tett meg a mezőny, ebből 350 kilométer volt a mért szakasz. A résztvevőknek Ouarzazate-ből Tan Tanba kellett eljutniuk.

A címvédő Stephane Peterhansel ezúttal remekelt, idén ez volt az első szakaszgyőzelme. A Mitsubishi versenyzője 3 óra 34 perc 40 másodperc alatt jutott el a szelektív céljáig. Másodikként a Volkswagen amerikai versenyzőjét, Marc Millert sorolták, neki 1 perc 12 másodperccel tartott tovább a táv. Joan Roma szerezte meg a harmadik helyet, 2 perc 20 másodperces lemaradással. A versenyben azonban továbbra is Carlos Sainz vezet, aki ma kilencedik lett.

Továbbra is hozza remek formáját a Kis Sándor és Czeglédi Péter duó, akik ezúttal a 30. idővel haladtak át a célon. Lemaradásuk 58 perc 28 másodperc volt az elsőktől. “Egész végig “vonatoztunk”, akkora por volt, hogy semmit nem láttunk. Az előzést, mint olyat jobb volt, ha elfelejtetjük, az maga lett volna az öngyilkosság. Így mentük szépen egymás után, megállás nélkül a célig. Ebből ennyit lehetett kihozni.” – mondta Kis a táborban.

A rajt előtt a szerelők egész este dolgoztak Liszi László autóján, mert eltört az autó bölcsője, de sikerült kijavítaniuk. Ezen a szakaszon a Liszi-Tóth páros a második lett a magyarok között, pedig a pilóta nem kedveli a köves talajt. Hátrányuk 1 óra 46 perc volt, ezzel 72-ikek voltak 4-én, összességében azonban az 58. helyet foglalják el.

Szalay Balázs és Bunkoczi László sok időt veszített tegnap, 3,5 órával hosszabb idő alatt érték el a célt, mint az elsők. “Ma is iszonyú köves, sziklás utakon kellett közlekednünk, és bár nem ütöttük meg sehol az autót, a trapézban eltört valami, úgyhogy kénytelenek voltunk megvárni a versenykamiont. Körülbelül két órát töltöttünk el szereléssel.” – mondta Szalay. A 127. helyen végeztek és az összetettben a 71. helyre estek vissza.

Kristóf Márton és Hujber Imre is egyre jobban hajt, ezúttal 73-ikként zártak, amivel az összetettben 74. helyre kerültek.

74. KRISTÓF / HUJBER BOWLER +06:29:58

Cyril Despres (KTM) nyerte meg az Ouarzazate és Tan Tan közötti 350 kilométeres gyorsaságit a motorosoknál. A címvédő 3 óra 47 perc 40 másodperc alatt teljesítette a távot, 3 perc 31 másodperccel megelőzve az összetettben továbbra is vezető Marc Comát. Harmadikként Isidere Esteve Puyol érkezett be több mint ötperces hátránnyal, de továbbra is övé a dobogó harmadik foka a teljes értékelésben.

A magyarok számára rosszul sikerült a tegnapi nap, ketten is összetörték magukat . Szilveszter Zsolt és Kátai Péter balesetéről vegyes információk jutottak el Magyarországra, de immár közelebbről is kaptunk híreket.

“Reggel a szelektív szakaszra menet láttam az út szélén Szilveszter Zsoltot, és beszéltem is vele. Nem a mért szakaszon szenvedett balesetet, hanem a rajthoz vezető úton ment bele valaki hátulról. A vállát és a lábát fájlalta, és bár nem értem oda rögtön az eset után, teljesen magánál volt, úgyhogy nem értem a róla érkező rémhíreket.” – mondta Varga Ákos.

“Kátai Petivel is tudtam beszélni, ő körülbelül 150 km/órás sebességgel esett el – a porban nem látott meg egy sziklát és az megdobta. Eltört a combcsontja, de a vállát is fájlalta. Azt mondta, néhány pillanatra az eszméletét is elveszítette, de ez normális ilyen eséseknél.”- tette hozzá a magyar motoros.

Vargának a baleseteken kívül is volt gondja, mert két napja nem működik rendesen a sebességmérője, ezért 3-án megbüntették, és másnap nagyjából kétszázadiknak rajtolt. “A portól semmit sem láttam, és a balesetek után az egyik énem azt mondta, húzzam a gázt, a másik meg azt, hogy ne törjem össze magam.” – mesélte a motoros. Ennek ellenére Varga 35. lett a szakaszon, de az összetettben már csak a 165. hely az övé.

Egyelőre nem tudni miért, de Hermann Henrik rengeteg időt veszített 4-én, este fél tízkor a GPS tanulsága szerint még csak a szakasz felénél járt, de ezzel nincs egyedül, több motoros is a sivatagban ragadt. Greff Róbertet több mint 11 órás büntetéssel ugyan, de még regisztrálták a versenyben, reméljük el tud indulni holnap. Továbbra sem tud rendes tempóban hajtani, több mint öt órát veszített tegnap és 175. lett. Szilvási Péter sem járt jobban, őt utolsóként, 6 óra 12 perces lemaradással regisztrálták, a versenyző megsérült, ezért holnap már nem tud versenyezni.

Nem tudott reggel elindulni Hermann Henrik, sajons a motorja hátsó felfüggesztésével akadtak gondok amit nem tudtak kijavítani.

Az összetett verseny állása – Motorok:

1. COMA KTM 14:09:18
2. DESPRES KTM + 00:01:25
3. ESTEVE PUJOL KTM +00:06:28
4. DE GAVARDO KTM + 00:11:52
5. CALDECOTT KTM + 00:26:54 (Büntetés 02:00)

165. VARGA KTM + 11:39:55
185. SZILVÁSI KTM +02:09:00
184. GREFF SUZUKI + 06:15:52 (Büntetés: 11:10:00)

Nem történt változás az ötödik szakaszon sem a kamionoknál, Vlagyimir Csagin sorozatban ötödik szakaszgyőzelemét aratta. Az orosz versenyző honfitársát és egyben csapattársát, Kabirovot előzte meg 14 perccel. A harmadik Karel Loprais lett 23 perccel elmaradva, a Tatrás versenyző ezzel megőrizte második helyét az összetettben, hátránya azonban 1,5 óra Csaginnal szemben.

A mieink közül ezen a napon a Szaller-Laklóth-Csitári hármas érte el leggyorsabban a célt, ők mintegy 2 óra 10 perccel maradtak el Csagintól. Másodikként a Szobi-Éder-Jobbágy hármas teljesített, ők további negyedórát veszítettek. A Darázsi-Szalai-Rack csapat idejét nem lehet egyértelműen értékelni, hiszen meg kellett állniuk, hogy megjavítsák a Frontera jobb első futóművét. Ennek ellenére csak 2 óra 37 perccel voltak lassabbak az elsőnél, ezúttal a 42. helyen zártak.